Photon Water Technology s. r. o. (dále jen „Photon Water" neboli „společnost"), dceřiná společnost solární skupiny Photon Energy N.V., dokončila v listopadu 2021 přípravu obchodního plánu pro vstup na peruánský a potenciálně latinskoamerický trh čištění odpadních vod. Projekt ve fázi přípravy podnikatelských aktivit byl podpořen ze zahraniční rozvojové spolupráce ČR v rámci B2B programu České rozvojové agentury Partnerství se soukromým sektorem.
„Příprava podnikatelského plánu se ukázala jako logické pokračování obchodních aktivit, které Photon Water realizovala v Peru v letech 2017-2020," uvádí Dr. Petr Kvapil, ředitel Photon Water, a dodává: „V oblasti čištění vod jsme se doposud zaměřovali na úpravny pitných vod pro malé a střední obce. Peru i další země Latinské Ameriky se však potýkají i s nedostatkem systémů kanalizací a čistíren odpadních vod." V Peru žije 9 milionů lidí bez kanalizace, k tomu přispívají i extrémní klimatické jevy, jako jsou například intenzivní deště, záplavy a sesuvy půdy.
Primárním cílem projektu, který je zaměřen do oblasti technologických řešení a dodávek zařízení pro čištění komunálních odpadních vod, je podpořit rozvoj podnikatelského sektoru v oblasti vodního hospodářství v Peru, a to obchodní spoluprací a technickou a technologickou podporou místních firem, které se touto problematikou zabývají. Aktivní spolupráce s místními firmami v rámci řešení projektu by následně měla vést ke zvýšení jejich konkurenceschopnosti v oblasti čistírenských technologií a přinést místním obyvatelům nové pracovní příležitosti.
Projekt byl v roce 2021 řešen s finanční podporou České rozvojové agentury, dotace činila celkem 350 tis. Kč (13,6 tis. EUR) z celkového rozpočtu projektu ve výši 700 tis. Kč (27,2 tis. EUR), přičemž společnost Photon Water Technology s.r.o. financovala zbývající polovinu potřebných prostředků z vlastních zdrojů.
Společnost zpracovala udržitelný obchodní model pro dodávky specializovaných technologií pro čištění komunálních odpadních vod vyrobených v ČR a EU. Unikátnost vybraných technologií spočívá v jejich šetrnosti k životnímu prostředí, v porovnání s tradičními čistírenskými postupy jsou méně energeticky náročné (až 50% úspora energie), potřebují až o 80 % méně prostoru a produkují až o 50 % méně kalů. Napojení technologií na solární zdroj energie umožní jejich použití i v odlehlých a nepřístupných oblastech Latinské Ameriky.
Chybějící technologické a environmentální povědomí obyvatel a chybějící technologická infrastruktura představují v současnosti hlavní překážku rozvoji nových technologií v Latinské Americe. „Přenos českého know-how má dopad zejména na technologický rozvoj v cílových zemích. Řešením projektu se zvýší environmentální povědomí místních obyvatel, v případě realizačního projektu se bude jednat o přímé pozitivní dopady do životního prostředí a zlepšení kvality života a zdravotního stavu místních obyvatel," komentuje Dr. Kvapil přínosy řešeného projektu.
Dosažené výsledky a informace získané během přípravy obchodního plánu budou vzhledem k vývoji ekonomiky vlivem dopadů pandemie Covid-19 a aktuální politické orientace Peru zúročeny i na dalších trzích Latinské Ameriky, jako jsou Ekvádor, Chile, Kolumbie a Brazílie.
Martin Kysly, Photon Energy Group