Bionext, společnost zabývající se bioinformatikou, oznámila spuštění online bio simulační platformy BioSight, která umožňuje rychlejší a spolehlivější zachycení možných nežádoucích účinků humánních léčiv při klinických studiích.
Platforma BioSight, která je výsledkem patnáctiletého výzkumu v oblasti molekulární biologie, využívá patentovaný algoritmus, který umí předvídat všechny potenciální biologické cíle, které mohou interagovat s konkrétními léčivy.
Platforma BioSight je k dispozici jako cloudová softwarová služba typu Saas (Software as a Service) nebo jí lze nainstalovat přímo u zákazníka. Za rozumnou cenu a během několika hodin tak firmy zabývající se farmaceutickým a biomedicínským výzkumem získají nástroj, který jim umožní lépe navrhovat konkrétní léčivé přípravky, snížit četnost neúspěšného testování léčiv v klinických hodnoceních a optimalizovat tak návratnost vložených investic.
3,975 miliardy dolarů na léčivo
To jsou průměrné náklady, které farmaceutické firmy vynakládají na výzkum a vývoj každého jednotlivého nového léčiva, než se dostane na světový trh.
Podle organizace LEEM se jenom 10 z celkového počtu 10 tisíc zkoumaných cílových molekul dostane do fáze patentového řízení a jenom 1 z nich se přitom dostane do prodeje jako součást nového léčivého přípravku. Procento neúspěchu při zkoumání nových léčivých přípravků je velmi vysoké a k zastavení investic do dalšího výzkumu dochází až v pozdějších fázích klinických hodnocení, kdy se nežádoucí účinky potenciálních nových léčiv s největší pravděpodobností objeví. A každý takový neúspěch běžně stojí stovky miliónů dolarů.
Odhady také říkají, že zhruba 85% neúspěchů při zkoumání nových léčiv je způsobeno biologickými důvody, které souvisí s účinností přípravků nebo jejich toxicitou vyvolanou interakcemi mezi léčivem a jinými buňkami v organizmu než jsou ty, pro které se příslušný lék vyvíjí.