Pro někoho odpad, pro jiného poklad platí i v průmyslu. Mnoho materiálů, které dnes běžně míří na skládky, lze ve skutečnosti úspěšně prodat. A to online na pár kliků. Firma Cyrkl radí podnikům, jak ušetřit finance i emise díky efektivnějšímu odpadovému hospodářství. Například kovovýroba je charakteristická složitými výrobními procesy, které zahrnují produkci obtížně řešitelného odpadu, i tam se ale týmu Cyrkl daří nacházet alternativní využití odpadních materiálů.
Cyrkl ví, jak přeměnit industriální odpady ve zdroje
Cyrkl je mezinárodní technologická společnost, jejímž posláním je uplatňovat principy cirkulární ekonomiky v odpadovém hospodářství prostřednictvím inovativních technologií. Pomáhá tisícům společností přeměňovat odpad na zdroj na největší evropské digitální platformě pro obchodování s odpadními materiály. Firmy díky Cyrklu šetří statisíce tun emisí CO2 a zároveň i finance na nakládání s odpadem, který naopak může být prodán coby žádaná surovina.
Druhý život kovových odpadů a brusiv
Při lisování kovů vznikají slévárenské písky. Písky nižší kvality jsou obtížně recyklovatelné, a proto často končí na skládkách. Jejich skládkování ale znamená plýtvání vzácným přírodním zdrojem. Takto vytvořený písek totiž může být klasifikován jako vedlejší produkt, nikoli jako odpad. Cyrkl pomohl několika firmám ušetřit a přesměrovat jejich slévárenský písek ze skládky na cestu za novým využitím. Našel pro něj ve své databázi odběratele, kteří ho byli schopni využít např. pro přípravu sádrových směsí. Opětovně využít lze i brusiva, možnosti recyklace se odvíjí od jejich složení. Recyklovat je možné brusiva z plastu či kovového granulátu, v případě kovových materiálů je navíc pravděpodobné, že o tyto druhotné suroviny bude na trhu zájem a podaří se je prodat přes Cyrkl online tržiště.
Potenciál použitých obalů
K zásobování ve slévárnách i jiných podnicích se používají různé typy obalových materiálů. Po obalech je obecně na trhu velká poptávka, a to i po těch použitých. Žádané jsou přepravní soudky, bedýnky, krabice, palety nebo tzv. big bagy. Na Cyrkl tržišti poptává použité big bagy mnoho zájemců. Experti Cyrkl pro ně v závislosti na jejich množství a kvalitě umí určit nejvhodnější řešení - opětovné použití, recyklaci či způsob likvidace. Big bagy ze sléváren jsou často zašpiněné či roztržené, což komplikuje jejich znovuvyužití. V některých případech se ale firmám vyplatí pořízení pračky na plasty, nebo si přes Cyrkl najít partnera pro jejich čištění.
Mezinárodní platforma pro všechny typy druhotných materiálů
Nejen ve slévárenství vznikají odpady, které mohou najít druhý život. Na tržiště Cyrkl je se lze zdarma registrovat a vkládat nabídky jakéhokoliv materiálu. Na platformě obchoduje již přes 15 tis. registrovaných uživatelů. Cyrkl také poskytuje poradenskou činnost v podobě cirkulárních odpadových skenů, které pomáhají firmám optimalizovat jejich odpadové hospodářství a díky tomu uspořit finance i emise. Pozitivní zkušenost mají firmy jako IKEA, Pražská kabelovna či Škoda Auto.
Za přispění k rozvoji cirkulární ekonomiky a úspoře emisí byl Cyrkl oceněn třetím místem v národním kole soutěže SME EnterPRIZE na podporu udržitelného podnikání malých a středních podniků, kterou pořádá Generali Česká pojišťovna. „Každý, kdo se o udržitelné podnikání alespoň trochu zajímá, už o Cyrklu musel slyšet. Unikátní platforma mění odpady ve zdroje a učí firmy vidět v nich hodnotu. Rychle expanduje po Evropě, počítá uživatele v tisících a věříme, že svůj potenciál v budoucnu promění v úspěšný byznys," vysvětlila Helena Továrková, předsedkyně poroty soutěže.