Průmysloví výrobci a dodavatelé mají v bezpečnosti zcela jiné priority než podniky v sektoru služeb. Vyplývá to z průzkumu Kaspersky Lab mezi 3 900 IT profesionály po celém světě, včetně Česka. Průmyslové obory totiž považují za klíčový jiný typ dat a podle toho také přistupují k zabezpečení. Průzkum Kaspersky Lab rozdělil respondenty do 17 různých odvětví, včetně výrobního odvětví a energetiky. Tyto dvě oblasti se od ostatních podstatně liší ve struktuře jejich IT sítí. Průmyslové stroje jsou řízeny vysoce specializovaným průmyslovým softwarem. A i mezi sebou mají zcela rozdílné požadavky na zabezpečení.
Shrnutí průzkumu:
- Duševní vlastnictví: 21 % výrobních podniků zaznamenalo ztrátu duševního vlastnictví v posledních 12 měsících (páté nejvíce zasažené odvětví), a 17 % jich dává nejvyšší prioritu právě jemu, nejvíce ze všech odvětví. Odvětví energetiky a souvisejících služeb duševnímu vlastnictví dává nejnižší prioritu ze všech.
- Znalosti trhu a konkurence: Výrobní segment tomuto dává jen průměrnou důležitost, energetika nejvíce ze všech odvětví (18 %). Oba sektory přitom zaznamenaly v této oblasti poměrně značné krádeže dat.
- Zákaznická data: Ani jedno ze zmiňovaných dvou odvětví se ztrátou informací o zákaznících příliš netrápí - ztrátou dat v této oblasti trpí jako jedni z posledních v seznamu sektorů.
- Informace o interních procesech: Na druhou stranu obě odvětví výroby i energetiky se o interní data o obchodních a dalších procesech obávají ve velké míře. Téměř polovina podniků v těchto odvětvích zaznamenala v posledních 12 měsících ztrátu těchto informací kvůli úniku dat.
Bezpečnost IT vyžaduje u průmyslových podniků zcela specifický přístup. A je zapotřebí nasadit sofistikovaná řešení, zejména když na ně útočí sofistikovaný malware, jako byl Wiper nebo Shamoon, které průmyslovým podnikům způsobily ztráty v milionech dolarů. Více informací o bezpečnostních výzvách průmyslových podniků naleznete na stránkách Critical Infrastructure Protection & Industrial Security a na byznysovém blogu Kaspersky Lab.