Agentura pro životní prostředí norského města Oslo vybrala řešení ChargeUp na dodávku řídícího systému pro provozování dobíjecích stanic pro elektromobily. ChargeUp bude až do roku 2031 vzdáleně řídit a monitorovat více jak 2 300 veřejných dobíjecích bodů, které se aktuálně na území Osla nacházejí a všechny budoucí dobíjecí stanice, kterých přibývá 200 ročně.
„Vítězství ve výběrovém řízení pro město Oslo je pro nás velký úspěch. V první řadě proto, že je Oslo považováno za hlavní město světové elektromobility - nikde jinde nejezdí tolik elektromobilů a nikde není hustota dobíjecí infrastruktury tak vysoká jako v Oslu. Veřejná doprava, což zahrnuje tramvaje, autobusy a lodě, bude v Oslu plně elektrifikována do konce letošního roku. V roce 2030 by Oslo chtělo být prvním zcela bezemisním městem na světě. Za druhé, ve výběrovém řízení, které probíhalo od února do dubna, jsme dokázali porazit největší evropské i světové hráče, přičemž rozhodujícím kritériem byla robustnost, škálovatelnost a funkcionalita nabídnutého řešení," řekl Daniel Ševčík, výkonný ředitel ChargeUp.
Software ChargeUp CPO od léta 2023 nahradí jiné řešení, které ve městě Oslo doposud řídilo dobíjecí stanice. Řešení je provozováno v cloudu jako softwarová služba (SaaS). Díky své otevřenosti dokáže integrovat jakékoliv aplikace třetích stan. V případě oboustranné spokojenosti bude délka kontraktu až 8 let, tedy do roku 2031.
„ChargeUp CPO hodnotíme jako moderní a funkční řešení připravené k okamžitému použití, s přehledným uživatelským rozhraním. Díky němu budeme mít úplný přehled nad dobíjením a budeme moci stanice vzdáleně plnohodnotně obsluhovat. Dodavatel připojil také podrobný plán projektu a jeho implementace. Tým klíčových pracovníků vyčleněných pro projekt považujeme za kvalifikovaný, s relevantními zkušenostmi z podobných projektů," odůvodnila volbu systému ChargeUp CPO ve vyhlášení výsledku výběrového řízení Agentura pro životní prostředí města Oslo.
80 % nových automobilů prodaných v Norsku je poháněno bateriemi
V loňském roce se v Norsku prodalo 80 % nových automobilů na elektrický pohon, čímž se země dostala na přední místo v přechodu na mobilitu poháněnou bateriemi. Prodej automobilů se spalovacími motory země ukončí již v roce 2025.
V norském hlavním městě Oslu je vzduch znatelně čistší. Od roku 2009 se s nárůstem počtu elektromobilů hladiny oxidů dusíku a dalších škodlivých látek, které vznikají při spalování fosilních paliv, a které způsobují smog a onemocnění, snížily o 30 %. Navíc je město tišší.
(zdroj: https://www.nytimes.com/2023/05/08/business/energy-environment/norway-electric-vehicles.html)