Nákup nového obráběcího stroje znamená výdaj v řádech stovek tisíc, spíše milionů korun. Lákavě tak mohou působit nabídky, kdy je mimoevropský stroj prodáván mimo původní obchodní zastoupení, bez patřičné certifikace a za výrazně nižší cenu. Společnost Profika varuje, že se podobný krok často nevyplatí: stroje mají nižší životnost, kvalitu, v případě problémů nastávají výrazné komplikace se servisem i reklamací a limitovaná je i možnost prodeje použitého stroje. Následná snaha o doplnění předepsaných bezpečnostních opatření a o certifikace může samotnou nákupní cenu stroje dovezeného bez příslušných certifikací dokonce převýšit.
Každá zodpovědná firma se snaží hospodařit tak, aby vydala co nejméně zbytečných prostředků. Je tedy pochopitelné, že zvláště v ekonomicky náročnějších časech, kdy tlak vytvořily epidemie covid 19 i ruská válka na Ukrajině, zvažují české společnosti každou investici. Nákup CNC stroje navíc vyžaduje nemalé prostředky, řadu firem proto láká možnost pořídit si levnější stroj, který objeví na internetu. Podobné technologie jsou nabízeny hlavně mimo Evropskou unii či Evropu obecně. Nezřídka jim však chybí zásadní certifikáty i vybavení, které jsou v tuzemsku pro správné a bezpečné nasazení stroje zcela nezbytné. Pořízení takového stroje vede k celé řadě problémů.
Servis a reklamace: u koho?
Jestliže stroje postrádají certifikaci, většinou to vypovídá i něco o nízké kvalitě. Od takové technologie se nedá čekat dlouhá životnost při plném nasazení. „S tím se objevuje i otázka servisu, popřípadě reklamace - ovšem u koho chcete servisovat necertifikovaný stroj? Pokud nemá autorizovaného prodejce, nastávají i problémy s reklamací," uvádí Jakub Kaufman ze společnosti Profika, která se více než 30 let specializuje právě na CNC stroje. Potíže nastanou i s prodejem takového stroje, pokud se ho chce firma zbavit - zodpovědná společnost si použitou technologii bez certifikace nepořídí.
Podle současné legislativy se na všechna výrobní zařízení dívá jako na nová zařízení, proto je třeba zajistit posouzení rizik, technickou dokumentaci v příslušném jazyce a ES prohlášení o shodě. Dovezené zařízení musí bezvýhradně splňovat požadavky evropských, případně českých a slovenských harmonizovaných norem. Častým problémem je chybějící označení komponent označením CE, bez kterého nelze určit, kdo je výrobce a jaké má daný komponent parametry.
Vliv na bezpečnost práce
Do české a slovenské republiky každoročně proudí ze zemí mimo Evropskou Unii odhadem desítky až stovky strojních zařízení či výrobních linek. „Ne ve všech zemích je ale bezpečnost pracovníků prioritou. Mnoho zařízení a materiálů použitých při jejich výrobě proto nesplňuje evropské bezpečnostní požadavky. Podle zákonů každé země v EU, tedy i České republiky a Slovenska, strojní zařízení bez certifikace EU nesmějí být vůbec uvedena do provozu. To si majitelé firem často neuvědomují, čímž riskují vysoké pokuty a těžká, ne-li fatální zranění sebe a svých zaměstnanců," říká Kaufman.
Strojírenství je přitom podle Státního úřadu inspekce práce mezi nejvíce rizikovými obory, pokud jde o pracovní úrazy. „Jestliže si je navíc firma vědoma toho, že si koupila stroj, který nevyhovoval požadavkům pro bezpečnost práce, mohou nastat potíže s odškodněním. Pro tyto případy je každý zaměstnavatel v Česku ze zákona pojištěn, kompenzaci tak zraněný pracovník získá, o své peníze se bát nemusí. Pojišťovna ale následně může na základě zanedbání předpisů chtít uhradit částku po firmě," upozorňuje Tomáš Beck, expert na odškodnění pracovních úrazů z Vindicia. Průměrné odškodnění pracovního úrazu přesáhlo v roce 2022 podle statistik firmy 800 tisíc korun.
Dodatečná certifikace je velmi drahá
Při i zběžné prohlídce strojů lze zjistit, že ani jimi použité komponenty nemají certifikaci EU. Označení CE může být vydané nelegálně bez potřebných testů. Například označení CE, může také jednoduše znamenat „CHINA EXPORT" .Výrobek ale nesplňuje bezpečnostní požadavky EU a nesmí být provozován v žádné zemi v Evropské unii. Některé firmy, zcela bez rozmyslu, provozují stroje dokonce s cizojazyčnými bezpečnostními štítky, a dokonce bez českého programového prostředí. Není tedy výjimkou, že obsluha nerozumí, co jí řídící systém, v jiném, než českém jazyce sděluje a nedokáží rychle a snadno reagovat ani na bezpečnostní hlášku řídícího systému.
„K takovým strojům navíc neexistuje předepsaná bezpečnostní ani technická dokumentace. Bezpečnostní prvky, jejich rozmístění, vůbec neodpovídají požadavkům norem. Legálně tedy tento stroj nesmí být ani zapojen do zásuvky a prakticky ani neexistuje možnost na něm začít legálně vyrábět. Získání dodatečné certifikace pro konkrétní stroj je však velmi drahé a časově náročné, může převýšit pořizovací cenu stroje. A vlastně se ani nemusí podařit na ni dosáhnout," varuje Kaufman.
O společnosti PROFIKA
Strojírenská firma Profika byla založena již v roce 1992, o čtyři roky později se stala výhradním zástupcem koncernu HYUNDAI WIA divize obráběcích a kovoobráběcích strojů pro Českou a Slovenskou republiku. V polovině roku 2004 rozšířila sortiment o produkty dalšího jihokorejského výrobce HANWHA Precision Machinery. Kromě realizace dodávek strojů (tj. CNC soustruhů a vertikálních či horizontálních obráběcích center) a robotických pracovišť, Profika svým klientům poskytuje i servis, školení obsluhy, automatizace na míru, robotické buňky, konzultace a poradenství.
Loni společnost oslavila 30. výročí od založení.Sídlí v Benátkách nad Jizerou, servisní a prodejní provozovnu má i na Moravě a Slovensku ve městě Kriváň.
Více najdete na www.profika.cz.