Skupina MOL po svém červencovém oznámení o uzavření smluv se společnostmi Evonik a thyssenkrupp na výrobu propylenoxidu dosáhla ve své strategické investici nového milníku. Další dohoda podepsaná s thyssenkrupp Industrial Solutions (Thajsko) Ltd pokryje technologické kroky k proměně propylenoxidu na polyetherové polyoly a propylenglykoly.
Kontrakt se týká nákupu technologických licencí, balíčků tvorby procesů a front-endových technických návrhů výrobních jednotek, které přeměňují propylenoxid na polyetherové polyoly a propylenglykoly. Po dokončení investice by se Skupina MOL měla stát hlavním producentem polyetherových polyolů a producentem propylenglykolů ve střední Evropě.
Technologie thyssenkrupp Polyol je založena na nejmodernějším designu Jet Reactor, který společnosti MOL poskytne nejlepší dostupnou bezpečnost, kvalitu, provozuschopnost, flexibilitu a produktivitu. Front-end engineering včetně nezbytného testování výrobků bude dodán od thyssenkrupp a výzkumného a vývojového centra pro Oleochemicals v Thajsku. Smlouva obsahuje také předběžnou dohodu o dodávce a instalaci zařízení Polyether Polyol od společnosti thyssenkrupp.
Zároveň se v rámci Strategie 2030 Skupina MOL posune dále v petrochemickém hodnotovém řetězci směrem k polokomoditám a specializovaným chemickým produktům, díky čemuž se stane přední chemickou skupinou ve střední a východní Evropě. Polyetherové polyoly, které slouží jako výchozí surovina pro výrobu polyuretanové pěny, byly označeny za hlavní směr petrochemického rozmachu Skupiny MOL, a to díky jejich širokému použití v automobilovém, stavebním, obalovém a nábytkářském průmyslu. Prostřednictvím této klíčové investice se MOL stane jediným integrovaným producentem polyolů ve střední a východní Evropě.
Propylenglykoly, jež představují další výrobní řadu v rámci projektu, jsou deriváty propyleneoxidu produkované většinou významných producentů propylenoxidu. Propylenglykoly se vyznačují širokou škálou použití, včetně výroby nenasycených polyesterových pryskyřic (UPR), přísad do potravin či přípravků osobní péče a farmaceutických výrobků.
Podpisem této smlouvy si Skupina MOL zajistila veškeré technologické licence a technické zdroje pro všechny výrobní jednotky Projektu Polyol. Smlouvy podepsané v červenci se týkaly nákupu technologických licencí a balíčků tvorby procesů pro HPPO (peroxid vodíku na propylenoxid) technologii výroby propylenoxidu.