Půdorys stroje a spotřeba energie jsou stále důležitějšími ukazateli efektivity. Společnost ENGEL se může na veletrhu K 2022 pochlubit novými rekordy v obou disciplínách. Na plně elektrickém vysoce výkonném stroji s minimálními rozměry se vyrábí nádoby na vzorky pro lékařskou diagnostiku dvousložkovým vstřikováním v čistých prostorách.
Srdcem výrobní buňky je plně elektrický vstřikovací stroj ENGEL e-motion 160 combi M, který má rovněž světovou premiéru. Zatímco dříve bylo provedení combi M od společnosti ENGEL vyhrazeno pro větší vstřikovací stroje, představí v říjnu v Düsseldorfu společnost ENGEL poprvé vstřikovací stroj s uzavírací silou pouhých 160 tun a horizontálně se otáčející deskou. V provedení combi M rozděluje otočná deska uzavírací prostor vstřikovacího stroje uprostřed a umožňuje paralelní provoz dvou forem. Díky tomu je technologie combi M vhodná jak pro integrované dvousložkové vstřikování, tak pro efektivní zdvojnásobení výkonu při upnutí dvou stejných forem. Stroje combi M jsou standardně vybaveny dvěma vstřikovacími jednotkami. Jeden vstřikovací agregát je umístěn na pevné, druhý na pohyblivé upínací desce.
Zmenšení plochy stroje o více než 20 procent
Diagnostické komponenty, které bude společnost ENGEL během osmi dnů veletrhu na svém stánku vyrábět, jsou dvousložkové. V prvním kroku vstřikování jsou základní tělesa s válcovými dutinami vstřikována z černě zbarveného polykarbonátu. Poté se deska otočí o 180 stupňů, aby se válce na jedné straně uzavřely čočkovitými kryty ve druhém kroku vstřikování průhledným polykarbonátem. Současně se na druhé straně otočné desky vyrábí další sada základních těles. Obě formy, každá s 32 kavitami, pocházejí od firmy Hack Formenbau v německé obci Kirchheim unter Teck.
Technologie s otočnou deskou combi M společnosti ENGEL šetří cennou podlahovou plochu, zejména při použití forem s více kavitami. Srovnatelná forma s 32 kavitami a vertikálním otočným stolem by vyžadovala větší vstřikovací stroj e-motion s uzavírací silou nejméně 280 tun. V této aplikaci snižuje technologie s otočnou deskou plochu vstřikovacího stroje o více než 20 procent. Zejména v čistých prostorách to výrazně zvyšuje efektivitu nákladů. Menší stroj navíc spotřebuje ještě méně energie. Plně elektrické vstřikovací stroje řady ENGEL e-motion již nyní patří mezi energeticky nejúčinnější stroje ve své třídě na trhu.
Automatizace navíc významně přispívá k celkově velmi kompaktním vnějším rozměrům výrobní buňky. Může za to compact cell. Automatizační buňka vyvinutá společností ENGEL umožňuje díky své standardizované konstrukci mimořádně snadnou integraci různých automatizačních komponent i dalších procesních jednotek a je výrazně užší než standardní bezpečnostní kryt. Pro výrobu diagnostických produktů na veletrhu K pracují v kompaktní buňce dvě manipulační jednotky. Lineární robot ENGEL viper 20 vyjímá z formy dvousložkové díly a ukládá je do zásobníků. Robot ENGEL e-pic pick-and-place uzavírá plně osazené zásobníky mezivrstvou tak, aby je bylo možné stohovat do krabic a vyprazdňovat prostřednictvím zásobníkového serveru, který je rovněž integrován.
Inteligentní asistence pro validované procesy
Digitalizace dorazila i do čistých prostor - o tom jasně vypovídá i expozice na veletržním stánku společnosti ENGEL. Vstřikovací stroj e-motion combi M je vybaven celou řadou inteligentních asistenčních systémů z programu inject 4.0 společnosti ENGEL pro výrobu dvousložkových dílů. Patří mezi ně iQ weight control, který detekuje výkyvy ve vstřikovaném objemu a viskozitě materiálu a automaticky je kompenzuje v rámci schválených limitů ve stejném cyklu, a iQ flow control, který zajišťuje konstantní teplotní poměry regulací teplotních rozdílů v jednotlivých chladicích okruzích na požadovanou hodnotu. Kromě toho si mohou návštěvníci veletrhu vyzkoušet pozorování procesů iQ naživo. Zvláštností tohoto asistenčního systému je, že neoptimalizuje jednotlivé pracovní kroky vstřikovacího procesu, ale neustále dohlíží na celkový proces. Současně se analyzuje několik set parametrů a transparentně se zobrazují referenční odchylky důležité z hlediska kvality. V mnoha případech software přímo navrhuje optimalizaci. iQ process observer je jednou z prvních aplikací umělé inteligence v oblasti vstřikování plastů.
Inteligentní asistenční systémy zvyšují stabilitu a bezpečnost výrobních procesů, a proto se stále více dostávají do popředí zájmu, zejména v lékařské technice a farmaceutickém průmyslu. Protože i validované procesy lze řídit dynamicky. Klíčem k tomu je definice procesních oken namísto konkrétních hodnot nastavení parametrů, které mají být upraveny.
Aby bylo možné udržet všechny přednastavené hodnoty konstantní v rámci definovaného procesního okna, vyvinula společnost ENGEL novou funkci mezní hodnoty parametrů. Pomocí nového softwaru v ovládacím panelu CC300 vstřikovacích strojů ENGEL lze definovat procesní okno až pro 150 individuálně volitelných procesních parametrů. To znamená, že toleranční meze jsou k dispozici přímo ve vstřikovacím stroji na začátku výroby a jsou spolehlivě dodržovány během procesu. Riziko chyb při zadávání je eliminováno. Díky této bezpečnostní přednosti jsou mezní hodnoty parametrů tolik zajímavé pro aplikace v lékařské technice. Společnost ENGEL předvede použití mezních hodnot parametrů naživo na veletrhu K.
Technologie vstřikování z jedné ruky
Společnost ENGEL jako dodavatel systémů zajišťuje, že digitalizace procesů může také integrovat řídicí jednotky externích systémů, například formy nebo periferních zařízení, do centrálního ovládacího panelu CC300 vstřikovacího stroje. Například při výrobě diagnostických produktů je software HACK moldlife sense integrován také do řízení stroje CC300 pomocí technologie webového prohlížeče. HACK moldlife sense detekuje chyby a nesrovnalosti ve formě a automaticky upozorní obsluhu stroje dříve, než dojde ke zmetkům a vysokým nákladům.
ENGEL znamená technologie vstřikování z jedné ruky. Od vstřikovacího stroje až po automatizaci a integraci externích systémů.