22. června tomu bude přesně 20 let, kdy ostravská Nová huť spustila výrobu v tzv. minihuti , jejíž součástí jsou bramové kontilití a pásová trať neboli Steckelova válcovna. Hlavním přínosem výstavby, která začala už v roce 1994, bylo rozšíření portfolia výrobků, zlepšení efektivity výroby a v neposlední řadě také snížení dopadu na životní prostředí, protože tento malý hutní provoz má nižší energetickou náročnost. V té době se jednalo o zásadní strategickou investici, díky níž se ostravská huť opět stala celosvětově konkurenceschopnou.
Hlavním důvodem investice do minihuti byla klesající produkce dvou již zastaralých válcovacích tratí, které byly výhledově jen těžce konkurenceschopné jak na zahraničním, tak i na domácím trhu.
„Vzhledem k dobré efektivitě výroby a malé energetické náročnosti se tyto závody v konkurenci dobře prosazovaly. Strategickým cílem tehdejšího vedení bylo posílit pozici plochých výrobků v ostravském portfoliu, a tak se na přípravě výstavby minihutě začalo pracovat," vysvětlil Tomáš Telúch, ředitel pro druhovýrobu v ArcelorMittal Ostrava.
Výstavba probíhala pod taktovkou těch největších kapacit v oboru a i vzhledem k velkému tuzemskému know-how ve strojírenství a hutnictví se na ní velkou měrou podílely také české firmy.
„Huť úzce spolupracovala na technickém řešení i na vlastní výstavbě a rovněž dbala o odpovídající zastoupení českých firem. Přibližně 50 % z objemu dodávek technologických zařízení bylo vyrobeno v českých strojírenských podnicích," dodal Telúch.