Fotovoltaický trh v Česku prochází velkou proměnou. Zájem o využívání solární energie u rodinných domů v návaznosti na snižování dotací klesá. Naopak roste zájem představitelů měst a obcí a také bytových domů. Mohou totiž ušetřit více než polovinu nákladů na energie. Jde však o složitější systémy a zkušených dodavatelů je málo. Na výhody a rizika komunitní energetiky se zaměřil Den starostů na výstavě Infotherma v Ostravě, který uspořádalo sdružení firem iKomunita.
„Firmy instalující solární panely na střechách rodinných domů zažívají propad zájmu s tím, jak klesají dotace. Některé zkrachují, jiné ukončí svou činnost a některé se budou tlačit do nových projektů s municipalitami a bytovými domy. Tady ale technické řešení, včetně dokumentace, musí být na zcela jiné úrovni než u rodinných domů. Hrozí nekvalita, průtahy i problémy s bezpečností. Je potřeba na to upozorňovat," vysvětlil Leopold Benda, ředitel a zakladatel sdružení firem iKomunita a jednatel firmy Benekov ESCO.
Sdružení iKomunita proto uspořádalo v rámci doprovodného programu tradiční výstavy Infotherma vůbec první komplexní konferenci zaměřenou na komunitní energetiku v praxi. Je rozložena do dvou dnů, aby se mohla věnovat potřebám jak zástupců měst a obcí, tak druhý den majitelům bytových domů, bytových družstev a společenstvím vlastníků bytových jednotek.
„Máme potvrzeno, že města a obce mohou ušetřit ve svých objektech, školách, školkách, knihovnách, kulturních domech, sportovištích a bytových domech až 70 % nákladů na elektrickou energii při kombinaci fotovoltaické elektrárny, baterie a systému sdílení. Velmi však záleží na vybraném technickém řešení a zkušenostech dodavatele s komunálními projekty nebo bytovými domy. Stává se, že slibované výsledky některé firmy nesplní," doplnil Lukáš Velký, obchodní ředitel společnosti BlueBen servisní.
Že energetické úspory mohou být velmi zajímavé, potvrdil na konferenci například náměstek primátora Ostravy Aleš Boháč nebo starosta Budišova nad Budišovkou Patrik Schramm, kteří se podělili o své zkušenosti. „Začátky byly těžké, ale podařilo se nám potíže překonat a instalováním fotovoltaiky a kogenerační jednotky šetříme ročně zhruba 200 tisíc korun. V minulém roce jsme přidali další fotovoltaické panely na obecním úřadě a sportovní hale a očekáváme úsporu dalších minimálně 200 tisíc a navíc přebytky využijeme pro další objekty. Naše plány tím nekončí a připravujeme 3. etapu, která bude spočívat v instalaci dalších fotovoltaických elektráren opět včetně baterií. Doporučuji všem pečlivě vybrat dodavatele," uvedl Patrik Schramm.
Ministr životního prostředí Petr Hladík v pondělí při zahájení výstavy Infotherma představil významné změny programu Nová zelená úsporám a potvrdil, že dotace na fotovoltaické systémy pro rodinné domy bude letos podstatně nižší, zatímco podpora bytových domů pokračuje nadále za stávajících podmínek. To podle odborníků přináší příležitosti, ale i značná rizika, vyplývající z proměny tržního prostředí. iKomunita předpokládá, že bez práce bude až polovina firem, které se zabývaly instalací solárních panelů na rodinné domy. Budou se snažit uspět v projektech měst a obcí, případně bytových domů. Nemají k nim však potřebné zkušenosti ani znalosti legislativních povinností, které se od ledna 2025 znovu mění.
Na konferenci zazněly ukázky konkrétních realizovaných projektů fotovoltaických elektráren (FVE) a dosažených úspor, které mohou v případě bytového domu činit až 200 tisíc a na jeden byt až 4.500 korun. Řečníci ale popsali také úskalí a rizika při přípravě projektů, instalaci i provozování zařízení. Vysvětlili, jak mají municipality postupovat a splnit zákonnou povinnost energetického managementu nebo také jak zajistit požární bezpečnost a prevenci kybernetických útoků na úřadech.
iKomunita má největší partnerskou síť montážních firem v ČR, které mají kromě zkušeností technické a obchodní a know-how. Mají za sebou už více než 250 instalací FVE na bytové domy. Díky dlouholetým zkušenostem, vlastnímu vývoji a patentovaným řešením dosahují vyšších úspor a kratší doby návratnosti.