Je levný, variabilní, rychle vyrobitelný, a co je nejdůležitější — ekologický. To jsou zásadní výhody materiálu vyrobeného z mycelia od jihomoravského start-upu Myco. Ten svým produktem ohromil porotou soutěže na podporu udržitelného podnikání SME EnterPRIZE a odnesl si první místo v kategorii start-upů.
Mycelium je hustá síť jemných vláken tvořících podhoubí hub. Slouží k získávání vody a živin z okolního prostředí a je velmi odolné a adaptabilní, dokáže se rozrůstat i v nepříznivých podmínkách. Těchto vlastností podhoubí využívá start-up Myco.
„Základem materiálu, který vyrábíme, je vždy odpadní surovina. Například piliny, odpadní papír, textilie nebo třeba konopné stonky. Mycelium slouží jako pojivo. Tím, že materiálem proroste, ho zpevní a pomůže vytvarovat přesně tak, jak je potřeba,“ popisuje zakladatel společnosti David Šohaj Minařík.
Veškeré vstupní suroviny čerpá Myco z obnovitelných zdrojů, které jsou lokálně dostupné. Materiály jsou 100% odbouratelné přírodními procesy, a proto neškodí přírodě, naopak mohou sloužit jako hnojivo. Při jejich výrobě nejsou použity škodlivé chemické látky a nevzniká žádný další odpad.
Ekologické jsou také další aspekty výroby materiálu. Pět týdnů podhoubí prorůstá substrátem, pak firma směs rozdrtí, nasype do forem a počká, až během několika dní podhoubí znovu proroste v požadovaném tvaru. Na délce růstu pak záleží to, jak je výsledný materiál pevný. Na samotném konci procesu se houba vysuší a sterilizuje. Na rozdíl od výroby plastů je zde významně nižší spotřeba energie — zatímco k výrobě plastů se prvotní granulát zahřívá na stovky stupňů, růstu podhoubí stačí pokojová teplota.
Velké množství využití
Materiál z mycelia má řadu využití. Aktuálně má Myco nejvíce odběratelů z řad firem, které poptávají obalové materiály.
„Kdo si kdy nechával vyrábět na míru obaly z polystyrenu, dobře ví, jak časově náročné a nákladné je pouhé vytvoření samotné formy ještě před začátkem výroby. My dokážeme být násobně rychlejší a levnější. Formy vyrábíme za pomoci 3D tisku a samotný proces růstu mycelia zabere několik dní. V případě menší než sériové výroby jsou obalové materiály z mycelia rozhodně vhodnější variantou než polystyrenové,“ vysvětluje David Šohaj Minařík a dodává: „V žádném případě nejde jen o naivní ekologii. Výhody tu jsou jednoznačně i ekonomické a časové.“
Výrobky od Myco využívají například firmy Treed, E.ON nebo Běhej lesy.
Vedle obalových materiálů má podhoubí další využití — například ve stavebnictví. Pevnost materiálu se liší také podle toho, z jaké odpadní suroviny vychází. „Pokud například využijeme jemné bukové piliny, vznikne nám z mycelia velmi pevný materiál, který by mohl mít vlastnosti velmi podobné překližce. Ta by se pak dala využívat různými způsoby ve stavebnictví,“ uvádí Minařík.
Ve stavebnictví najde mycelium využití také pro své izolační vlastnosti. Oproti standardním EPS deskám má izolační materiál z podhoubí tu výhodu, že je výrazně odolnější vůči ohni, netaví se a při hoření neprodukuje toxické zplodiny.
Úspěch v soutěži na podporu udržitelného podnikání
Šíři využití pro mycelium a odvážné plány do budoucna ocenila porota třetího ročníku soutěže SME EnterPRIZE na podporu udržitelného podnikání, ze které si Myco odneslo první místo v kategorii start-upů.
„Ohromili nás šíří využití houbového mycelia pro zpracování různých druhů odpadních surovin na nové materiály. A zároveň nás přesvědčili, že v práci s myceliem mají unikátní expertizu. Těšíme se, kam všude se jim podaří v nejbližších letech dostat a jaké aplikace mycelia uvedou na trh,“ doplnila Helena Továrková, předsedkyně odborné poroty soutěže.
Soutěže SME EnterPRIZE, kterou pořádá Generali Česká pojišťovna, se může zúčastnit kdokoliv, kdo podniká v České republice a spadá do kategorie start-upů, živnostníků, mikropodniků či oblasti SME, tedy malých a středních podniků.
Cílem je ocenit firmy, které v rámci svého podnikání dodržují a prosazují zásady udržitelnosti, a mají tak pozitivní dopad na oblast životního prostředí. Již nyní se připravuje 4. ročník soutěže. Sledujte web www.sme-enterprize.cz, aby vám neutekla žádná novinka.