Je možné svařovat bez dlouhodobých zkušeností po krátkém zaškolení a k tomu ještě 4× rychleji než TIG metodou? Podle Edwarda Janga reprezentujícího společnost IPG Photonics z Massachusetts ano.
Expozice firmy IPG Photonics působila na korejském veletrhu zaměřeném na automatizaci ve výrobě trochu jako zjevení, do Soulu totiž přijela představit své vláknové laserové a čistící systémy určené pro ruční svařování. Přesto nelze prezentaci tohoto výrobce vláknových laserů na Smart Factory + Automation World 2023 považovat za chybu, ruční svařování bude určitě potřeba vždy a zájem návštěvníků to jen potvrdil.
IPG Photonics nabízí širokou škálu laserových systémů pro všemožná užití v průmyslu. Ve svém showroomu však tentokrát prezentovala pouze dva z nich: LightWELD XR a LightWELD 1500, přičemž rozdíl mezi těmito zařízeními je poměrně značný.
S prvním zmiňovaným systémem lze materiál před i po svařováním očistit, což zvyšuje kvalitu svaru a po dokončení práce již není potřeba broušení. „LightWELD XR má navíc paprsek s vyšším jasem, takže se s ním dá svařovat širší škála materiálů včetně reflexních. Poradí si s nerezovou, měkkou i pozinkovanou ocelí, různými slitinami hliníku do tloušťky materiálu 6,35 mm. Dále je možné svařovat měděné pláty do tloušťky 2 mm a slitiny niklu a titanu až do tloušťky 5 mm," vysvětlil mi Edward Jang, člen obchodně technického týmu v Koreji, a doplnil, že druhý prezentovaný model je cenově dostupnější, protože svařuje pouze ocel a jen některé slitiny hliníku do tloušťky materiálu 4 mm. Systémy ale shodně dokážou svařovat s rozmítáním svazku do šířky až 5 mm.
Na stánku měli reprezentanti IPG Photonics připravenou také praktickou ukázku toho, jak jejich systémy pro ruční svařování fungují. K dispozici byla malá svařovací buňka s instalovaným modelem LightWELD XR a pracovním pultem, a Edward Jang se mi systém jal velmi ochotně předvést. Ač v obleku, vzal si rukavice, dvě ocelové destičky o délce hrany zhruba 15 cm, z nichž jednu položil na pult, zapnul přístroj a začal svařovat. Hotovo měl za necelých 30 sekund.
„Nejsem žádný expert na svařování, ale jak vidíte, zvládl jsem to. A o tom právě laserová metoda je. Je rychlá a jednoduchá, stačí vám krátké školení, nemusíte mít žádnou praxi a budete schopná svařit, cokoliv," řekl mi, když vyšel z buňky a v rukavicích držel výsledek své práce, abych si svar mohla prohlédnout.
„Náš ruční systém dokáže svařovat 4× rychleji než TIG metodou," uzavřel svou obšírnou prezentaci Edward Jang.
Ačkoliv má IPG Photonics centrálu v Massachusetts, její prodejní síť je celosvětová a zastoupení má nejen v Jižní Koreji, ale i v České republice. V případě zájmu o zprostředkování kontaktu se můžete obrátit na redakci Technického týdeníku.