Průmyslová madla najdeme všude. Umožňují otevírání dveří, krytů, poklopů, usnadňují přenášení břemen a předmětů, zabezpečují stabilitu obsluhy nebo uživatele příslušného zařízení, na kterém jsou umístěny. Nevyužívají se tedy jen v průmyslové výrobě, ale třeba také ve zdravotnictví, v nemocničních zařízeních, u kancelářského nábytku nebo ve fitness centrech. Průmyslová madla mohou kromě své primární - manipulační - funkce plnit i řadu dalších, třeba umí vypnout stroj, nebo mu vyslat určitý signál. Jak tedy vybrat to správné?
Při výběru správného madla je třeba zvážit několik faktorů, které zajistí, že splní konkrétní požadavky dané aplikace. Jedním z nich je materiál a s ním souvisí i nosnost a mechanické vlastnosti tohoto dílu. „Průmyslová madla se nejčastěji vyrábí z oceli, resp. nerezové oceli, hliníku a plastů (technopolymeru). Každý materiál má své specifické použití, a proto bych začal při výběru otázkou, v jakém prostředí se bude madlo nacházet. Pokud půjde například o vlhké prostředí, vím, že musím vybrat takový materiál, který bude odolný proti korozi. V případě, že bude použito ve zdravotnictví, tak je zase nutné volit takové materiály, které jsou antibakteriální (tj. například s příměsí stříbra), nebo se snadno čistí," uvádí Ondřej Radosta, obchodně technický manažer společnosti Elesa+Ganter CZ.
„Konkrétní materiál vybírám také podle toho, jakému zatížení bude madlo vystavováno. Do těžkých průmyslových aplikací proto budu preferovat to z oceli, které je vysoce pevné a odolné vůči opotřebení. Pokud naopak jde o umístění na často přenášený předmět a záleží tak na každém kilogramu, pak je vhodné použít madla plastová či hliníková, která se vyznačují tím, že jsou lehká," doplňuje Ondřej Radosta.
Při výběru správného madla je také zapotřebí vzít v potaz, zda bude vystavováno nárazům a vibracím, kolik let má vydržet, na jaký materiál bude připevněno a jakým způsobem (šroubování, svařování, lepení, zacvakávání apod.). „Důležitá je také správná ergonomie madla, tj. jeho tvar, povrchová úprava a velikost. Jeho úchop musí být pro pohodlný a bezpečný. To totiž snižuje riziko únavy a zranění zaměstnanců," upozorňuje Ondřej Radosta.
Nejběžnější využití průmyslového madla je k ovládaní dveří, krytů či poklopů u výrobních technologií.
Správně zvolené madlo zajistí i bezpečnost ve výrobě
Po průmyslovém madlu ale můžete očekávat mnohem víc než jen splnění běžné manipulační funkce. Dnes jsou na trhu i taková, která zároveň plní bezpečností funkci. V jednodušším provedení jde o madla sklopná, která zabraňují menším úrazům a modřinám. V tom sofistikovanějším o taková, která vysílají výstražné signály či vypínají stroj. „V naší nabídce najdete bezpečnostní madlo M.2000 SWM, které se napojuje na elektroniku stroje. V zorném poli člověka vysílá barevné signály a dává tak obsluze informaci, zda je v provozu, zda potřebuje opravit, nebo třeba zda dochází k nějakému problému a je zapotřebí zasáhnout. Vedle toho ale také dokáže vypnout stroj v okamžiku, pokud by člověk otevíral ochranné dveře pracovní zóny dané technologie v době, kdy je stroj v provozu a hrozilo by nebezpečí úrazu," představuje unikátní vlastnost madel M.2000 SWM obchodně technický manažer společnosti Elesa+Ganter CZ.
Madla kromě bezpečnostní funkce dokáží také vysílat strojům či zařízením, na kterých jsou připevněna, určité signály, například, že mají s něčím pohnout. „Některá madla totiž mají pneumatický ventil. Pokud se tedy zmáčkne ovládací tlačítko, které je na madlu umístěné, zastaví se proud vzduchu, nebo se naopak proud vzduchu spustí, a dojde například k sepnutí pneumatických válců či motorů, resp. toho, co je potřeba a co je poháněno stlačeným vzduchem," vysvětluje Ondřej Radosta.
Madla nemusí být napojena jen na pneumatický ventil, ale mohou mít elektrický spínač - monostabilní nebo bistabilní. „Madla s elektrickým spínačem se využívají třeba na dveřích v ochranném prostoru, kde je umístěn dopravník. Pokud obsluha potřebuje například manipulovat s produktem, který jede po výrobním pásu, zmáčkne tlačítko na madle, čímž dojde k zastavení dopravníku. Může pak v klidu otevřít dveře a manipulovat s daným produktem dle potřeby. Tyto elektrické spínače lze ale také použít například pro spuštění alarmu, rozsvícení výstražné kontrolky nebo světla u příslušného zařízení a podobně," představuje různé možnosti použití takovýchto madel obchodně technický manažer společnosti Elesa+Ganter CZ Ondřej Radosta.
Je nutné mít ale na paměti, že zatímco bistabilní elektrický spínač funguje na principu zapnuto (jeden stisk tlačítka) a vypnuto (druhý stisk tlačítka), monostabilní spínač vysílá signál pouze po omezenou dobu, kdy obsluha dané tlačítko drží. Ať tak či tak, pro aplikace, v kterých se to hodí, je možné použitím jednoho průmyslového madla získat další funkci navíc. A to stále za rozumnou cenu. „Řádově se pohybujeme na úrovni kolem třech tisíc korun v případě madel s elektrickým spínačem, v případě pneumatických na úrovni kolem jedné tisícikoruny," zavírá Ondřej Radosta.