Významný úspěch si na tureckém trhu připsalo CZ LOKO v uplynulých měsících, když uspělo ve výběrovém řízení na dodávku posunovacích lokomotiv pro ocelárnu Isdemir. Na základě podepsané smlouvy bude příští rok vyrobeno šest lokomotiv EffiShunter 600. Ty v provozu nahradí zastaralé stroje sovětské a čínské konstrukce, oproti kterým se vyznačují menší spotřebou provozních hmot, nižšími náklady na údržbu a vyšším komfortem pro obsluhující personál. CZ LOKO tak naváže na dodávku motorových lokomotiv 744.704 - L18 a 744.705 - L19, které v loňském roce převzala ocelárna Erdemir, jež stejně jako Isdemir patří do holdingu OYAK.
Isdemir se nachází na pobřeží Středozemního moře, název Isdemir je odvozen od nedalekého města Iskenderun a slova „demir", které v překladu znamená železo. Společně s ocelárnou Erdemir jsou součástí holdingu OYAK, který patří k nejvýznamnějším průmyslovým skupinám v Turecku. Isdemir je nyní největší ocelárnou v Turecku a do roku 2020 plánuje nárůst produkce o dalších 30%. Tato strategie klade vysoké nároky na efektivitu a spolehlivost logistiky v rámci výrobního procesu, jehož součástí je rozsáhlá kolejová síť. Železniční vlečka přitom neslouží pouze k přísunu vstupních surovin a expedici hotových výrobků, ale zajišťuje také řadu technologických manipulací v průběhu samotné výroby.
„Nasazená vozidla musí být spolehlivá a schopná provozu ve specifických podmínkách těžkého průmyslu. Mezi ně patří splnění nestandartního průjezdního profilu, možnost pojíždění oblouků o malých poloměrech nebo práce v prašném prostředí za extrémních klimatických podmínek. Tomuto zadání plně vyhovuje produktová řada EffiShunter 600 z produkce CZ LOKO, kterou v podobných podmínkách provozují například Třinecké železárny," dodal Jaroslav Plhák, obchodní ředitel CZ LOKO.
Lokomotiva EffiShunter 600 je čtyřnápravová s elektrickým (AC/DC) přenosem výkonu. Zdrojem energie je spalovací motor Caterpillar C18. Jmenovitý výkon se dle zvyklostí přibližuje číslici v typovém označení, konkrétně v tomto případě dosahuje hodnoty 709 kW. Kromě Třineckých železáren našel tento typ uplatnění např. v mladoboleslavské automobilce Škoda, u srbské společnosti NIS (Naftna Industrija Srbije a.d.) a aktuálně také probíhá výroba pro akciovou společnost ČEPRO.