Společnost Linde Material Handling (Linde MH), přední evropský dodavatel manipulační techniky a skladových řešení, uvedla na trh inovativní asistenční systém pro obsluhu retraků. Po úspěšném období testování je systém Dynamic Mast Control k dispozici pro stávající modelovou řadu retraků R14-R20.
„Vyšší regály ve skladech a distribučních centrech jsou trend, který na trhu stále přetrvává," říká Alexander Schmidt, Head of Reach Trucks & Tractors Linde Material Handling, a dodává, „to znamená rostoucí poptávku po retracích s výškou zdvihu více než osm metrů. Zatímco v roce 2005 se v segmentu retraků prodalo 38 % takto vybavených vozíků, v loňském roce se jednalo již o 52 %."
Vyšší výška zdvihu retraků sebou ale nese také větší nároky na obsluhu. V koncové poloze sloupu se zvyšují výkyvy sloupu způsobené manipulací zejména při nakládání palet
u vyskladňování. Navíc s plně zvednutou paletou se sloup silně naklání dopředu.
Při zakládání paletizovaného zboží do regálu musí obsluha nejprve vyčkat, až zcela ustanou výkyvy sloupu, protože i velmi malé výkyvy jsou překážkou k přesnému založení zboží do regálu. To činí práci obsluhy retraku mnohem náročnější a v nejhorším případě může dojít i k poškození regálu nebo zboží na sousedícím paletovém místě. K takové situaci skutečně může při zakládání ve vysokých výškách dojít, protože čím větší je vychýlení sloupu, tím vyšší je riziko, že bude paleta zasunuta příliš hluboko do regálu a nebude uložena přesně v zákrytu s ostatními. To může vést k nesourodému uložení zboží na několika paletových místech najednou.
Tento nerovnoměrný systém uložení palet v nejvyšších patrech vysokých regálů je neefektivní a znesnadňuje obsluze vyskladnění. Je to způsobeno tím, že čím hlouběji v regálu je paleta umístěna, tím větší je vzdálenost těžiště nákladu, což následně způsobuje větší namáhání sloupu a tím více se posouvá dopředu.
Když pak retrak najede k regálové pozici, aby takto hluboko založenou paletu vyskladnil, nepodaří se mu najednou zasunout vidlice pod celou paletu. Operátor si musí paletu nejprve posunout k okraji regálu, než ji může bezpečně zvednout a vyskladnit. To prodlužuje dobu jednotlivých pracovních cyklů. Kromě toho může vychýlení sloupu při nadzvedávání břemene opět způsobit kolizi se zbožím na sousedních regálových pozicích nebo samotným regálem.
Nový, senzory řízený systém "Dynamic Mast Control" (DMC) poskytuje řidičům retraků vysoce účinnou podporu a pomáhá vytvářet podmínky pro efektivní a méně stresující pracovní prostředí. Základem systému je velmi přesný elektrický lineární pohon umístěný v motoru retraku. Unikátní a inovativní "Linde Electric Reach" automaticky zajišťuje plynulý, simultánní zdvih a vyskladňovací operace s optimální produktivitou.
Systém Linde DMC automaticky kompenzuje a minimalizuje výkyvy sloupu prostřednictvím přesných protipohybů celého sloupu - systém vše provádí rychle, přesně a efektivně.
To znamená, že obsluha retraku Linde vybaveného systémem DMC se nezdržuje čekáním na ustálení výkyvů sloupu vozíku a může s nákladem manipulovat rychle, standardizovaně
a bezpečně. Kromě toho při vyskladňování paletizovaného zboží z regálu mohou být vidlice vždy zasunuty pod paletu na první pokus, což zrychluje cyklus vyskladňování a snižuje riziko poškození regálu nebo sousedící palety.
Pro co nejúčinnější vyvažování výkyvů zdvihového sloupu nepoužilo Linde MH hydraulický systém, ale rozhodlo se zvolit mnohem přesnější a energeticky úspornější elektrický lineární pohon. Kromě toho umožňuje funkce souběžného posunu a zdvihu bez snížení rychlosti ještě další zvýšení produktivity práce.
Inovativní systém "Dynamic Mast Control" poskytuje zákazníkům Linde MH silný a cenný nástroj pro vysoce efektivní, bezpečné, přesné a nákladově optimální logistické operace.