Na nutnosti podporovat polytechnickou výchovu dětí a mládeže se shodují politici i instituce, ale praktických kroků je zatím málo. Jedním z nich je Komplexní program rozvoje a podpory pražského školství, který bude podporovat zájem žáků základních a středních škol o odborné vzdělávání. Od letošního podzimu bude program pokračovat v 17 středních školách výukou mechaniky, robotiky a mechatroniky a na realizaci se budou podílet i nejlepší studenti ČVUT.
Fakulta strojní ČVUT v Praze se podílí na podpoře zájmu dětí o techniku již řadu let. Během každého roku zve žáky základních a středních škol na prohlídky laboratoří, kde nechybí komentáře ani praktické ukázky. Akcí typu Zajímá tě, co je uvnitř?, Noc vědců, Festival vědy nebo Den otevřených dveří se zúčastňují stovky zvídavých dětí. Ukazuje jim, čím mohou být. Poslední letošní akcí je Den otevřených dveří. V sobotu 9. listopadu mají děti i jejich rodiče příležitost prohlédnout si fakultu a unikátní laboratoře. Od 9 hodin nebo od 13. hodin si mohou prohlédnout prezentace jednotlivých fakultních ústavů i studentskou formuli, která letos vyhrála několik evropských soutěží. Středoškoláci, kteří se chtějí dozvědět podrobnosti o studijních programech, mohou navštívit přednášku děkana fakulty, proděkana pro pedagogiku a studentů kteří představí mimoškolní aktivity.
Po přednáškách jsou připravené komentované prohlídky více než deseti výzkumných pracovišť. Nabídka je velice široká. Začíná ukázkami odlévání hliníkových slitin, zkoušení kovových materiálů, víceosého obrábění a robotického svařování a nekončí ani příklady využívání tomografie v průmyslu a 3D tiskem. V dalších laboratořích bude připraven cirkulační aerodynamický tunel, model chladicí věže a ukázky z vývoje bezpilotních prostředků. Programovatelné automaty a technologické linky pak představí pedagogové na modelu linky pro kybernetickou továrnu projektovanou podle principů Průmyslu 4.0. Zájemci o životní prostředí ocení ukázky klimatických zařízení, technologie a zařízení pro recyklaci odpadů, čištění odpadních vod a plynů a informace o trendech ve výrobě biopaliv a využívání emisního oxidu uhličitého jako užitečné suroviny.
Více informací o programu najdete na adrese www.fs.cvut.cz. Fakultu strojní ČVUT v Praze najdete na adrese Technická 4, nedaleko stanice metra Dejvická.