Spolupráce s akademickou sférou je pro společnost Kovosvit MAS velmi důležitá. Hlavním partnerem pro jihočeského výrobce obráběcích strojů je již dlouhodobě pracoviště RCMT Fakulty strojní ČVUT v Praze. Společně například vyvinuli Stroj WeldPrint 5AX umožňující 3D tisk z kovu a následné obrábění v jednom pracovním prostoru, který na loňském MSV v Brně získal zlatou medaili. I proto na přednášce pro studenty ČVUT konané v rámci akce Open Innovation Week evropského projektu NUCLEI vystoupili dva zástupci Kovosvitu. Hovořili o strojích, které ve spolupráci s pracovištěm RCMT vznikly.
Konkrétně Josef Tíkal seznámil studenty s konstrukcí stroje Multicut 630 a výpočtář Lukáš Havlík představil pětiosé obráběcí centrum MCU1100. „Oba stroje jsou vlajkové lodi Kovosvitu ve svých třídách," podotýká Lukáš Havlík, jehož s RCMT spojuje kromě společných projektů ještě fakt, že na pracovišti absolvuje doktorské studium. „Zaměřil jsem se na oblast, kterou nemáme v Kovosvitu potřebným způsobem zmapovanou. Konkrétně na interakci mezi strojem a jeho základem, jímž může být stávající podlaha, nebo například samostatný železobetonový fundament," vysvětluje Lukáš Havlík, který dokončuje třetí ročník studia.
Oba pracovníci Kovosvitu vysvětlili studentům technické detaily strojů, jež ve své přednášce popisovali. Zatímco Josef Tikal se zaměřil spíše na konstrukci, možnosti a variabilitu stroje Multicut 630, Lukáš Havlík se po základní charakteristice obráběcího centra MCU1100 zaměřil spíše na představení výpočtů topologické a parametrické optimalizace návrhu stroje a jejich komplexnosti. Kontext pro studenty 1. a 2. ročníku navazujícího magisterského studia při přednášce doplnil moderátor přednášky, vedoucí RCMT Petr Kolář.
Právě na zmíněných výpočtech a na dílčích návrzích konstrukce pracoviště RCMT při vývoji obou strojů pracovalo. „Ve většině případů při této spolupráci využíváme grantové peníze buď z prostředků Ministerstva průmyslu a obchodu, případně Technologické agentury ČR. Podmínkou pro přidělení grantů je právě spolupráce s akademickou sférou," říká Lukáš Havlík. Zajímavostí je, že například patentovaný stroj WeldPrint 5AX vznikl výhradně z prostředků Kovosvitu, bez využití dotačních peněz.
Aktuálně s RCMT spolupracuje Kovosvit na pěti projektech. Josef Tíkal se například věnuje vývoji stroje se speciální technologií laserového navařování kovového prášku. „Tuto technologii Kovosvit ve spolupráci s RCMT připravuje pro zákazníka. Na rozdíl od stroje WeldPrint 5AX, který využívá k navařování kovu elektrický oblouk, u této technologie slouží k navařování kovu laserový optický svazek," upřesňuje Josef Tíkal. Základem novinky bude stroj Multicut 500 z produkce Kovosvitu.
Dlouholetá spolupráce Kovosvitu MAS s pracovištěm RCMT vedla ke vzniku řady produktových novinek. Firma ke spolupráci poskytuje zázemí, silný konstrukční tým a reference od zákazníků, RCMT zase akademické prostředí, kapacity a výpočetní prostředky, které Kovosvit nemá k dispozici. Takto se třeba v rozmezí let 2010-2013 uskutečnil vývoj prezentovaného stroje Multicut 630, který je možné postavit s velkou variabilitou podle přání a preferencí zákazníků. Úspěšných multifunkčních strojů, jejichž cena se pohybuje od 20 milionů výše, se od roku 2013 vyrobilo a prodalo již 25.
Dalším plusem vzájemné spolupráce je aktivní zapojení studentů do projektů a možnost jejich pozdějšího nástupu do společnosti Kovosvit MAS.