Jiří Hložek z Vážan nad Litavou se v rámci rodinné farmy zabývá zemědělskou prvovýrobou a hospodaří na 190 hektarech zemědělské plochy. S rodinou se zaměřují převážně na rostlinnou výrobou. Věnují se pěstování potravinářské i krmné pšenice, ječmene, hrachu, dále lučního sena a vojtěšky pro chovatele koní a hospodářských zvířat. Kromě zemědělské techniky provozuje čtvrtým rokem rypadlo Bobcat E27, které využívá ke stavebním pracím a terénním úpravám jak na farmě, tak kolem ní. I přes zdravotní problémy si práci s kompaktním rypadlem užívá, považuje ji dokonce za určitou formu odpočinku.
Každý farmář čas od času potřebuje provést ať už na farmě nebo v její blízkosti terénní úpravy. Jiří Hložek si proto v minulosti rypadlo půjčoval. Jenže nejbližší půjčovna stavební techniky je v Brně, a tudíž se musela řešit doprava stroje do Vážan nad Litavou a pak zase zpět. Navíc zápůjčka rypadla mnohdy trvala jen pár hodin. Někdy se zase stalo, že ve stanovený termín nebylo rypadlo zrovna k dispozici. Dalším řešením bylo práci svěřit firmě. Také toto řešení se ukázalo, že není ideální. Několikrát se například stalo, že v domluvený termín firma dorazila, ale počasí se tzv. pokazilo. Práci nešlo provést, ale firmu zaplatit se muselo.
Inspirace u německých a rakouských farmářů
„Jelikož rád jezdím na rakouské a německé farmy, začal jsem se tam poohlížet po rypadle. Na každé tamní páté farmě podobné velikosti je totiž bagřík. Farmáři si ho tam mezi sebou půjčují. Stavební a terénní úpravy si tam provádí vlastní technikou a svépomocí. Inspiroval jsem se u nich a začal jsem se poohlížet po starších rypadlech. Většinou byly v žalostném stavu a mnohdy ani prodávající o stroji nic nevěděl. Stroje jen kupují přes aukce a přeprodávají. Starší stroj má navíc cenu poloviny nového stroje," uvedl Jiří Hložek.
Jiří Hložek se proto rozhodl investovat do nového stroje. Začal obcházet brněnské prodejce renomovaných značek stavební techniky. „Když jsem dojel k prodejci a řekl jsem mu, že jsem zemědělec a rypadlo chci pro vlastní potřebu a občasné bagrování, měl jsem pocit, že mě odbyl," podělil se o zkušenost a pokračoval: „Změna v přístupu nastala až ve firmě Bobcat. Narazil jsem na ně náhodou. Ani jsem nevěděl, že mají provozovnu v Brně. S Bobcatem jsem nějaké zkušenosti už měl. Znal jsem jejich smykem řízené nakladače. Na první dobrou se mi zalíbil jejich přístup ke mně. Stroje, o které jsem měl zájem, mi prakticky předvedli. Bobcat měl profesionální přístup a neřešil, zda jsem zemědělec nebo velká stavební firma."
Mechanicky jednoduchý a spolehlivý stroj
Jiří Hložek chtěl původně menší rypadlo Bobcat E19. Nakonec jej přesvědčil dvouapůltunový Bobcat E27 a dnes je rád, že investoval do většího a výkonnějšího modelu. Majitel také využil výhodného financování přímo od firmy Bobcat. „Kdybych koupil starší stroj, budu na poloviční ceně. Brzy se ale objeví první problémy - úniky olejů, závady atd. V 90. letech jsme si opravovali stroje na koleně a už si tím procházet nechci. Dnes potřebuji usednout za volant, nebo spíše za joysticky a vklidu pracovat. Také u zemědělské techniky preferuji investice do nových strojů. Rypadlo zatím pracuje bez závad. Práce s ním je i po osmi hodinách bagrování příjemná. Oceňuji i to, že se stroj vyvíjí a vyrábí v Dobříši u Prahy. Dodávka případných náhradních dílů bude díky rozsáhlé síti poboček českého dealera velmi rychlá," pochvaluje si majitel.
Bobcat E27 je osazen osvědčeným tříválcovým motorem Kubota, disponuje minimem elektroniky a mechanickým vstřikovacím čerpadlem. Rypadlo se hodí na všechny zemní práce menšího rozsahu, kde jsou výhodou jeho kompaktní rozměry a snadná přepravitelnost. Bobcat E27 je plně vybavený stroj se standardním přesahem a maximálním výkonem a patří do populární kategorie 2‒3 tuny.
Devadesát procent pracovních činností provádí rypadlo se svahovou radlicí. Kromě ní Jiří Hložek využívá i dvě velikosti zubatých radlic, a to nejčastěji na výkopy. Neustále má k dispozici hydraulický přidržovač, který nachází využití například při manipulaci se dřevem nebo větvemi. Majitel zvažuje investovat i do mulčovače. Výměna tohoto příslušenství se provádí přes hydraulický rychloupínací systém pohodlně ze sedadla obsluhy. Dlouhé rameno rypadla je homologované jako hákový nosič, takže jej majitel využívá i k přepravě a usazení skruží, betonových obrub atd. Radlici rypadla majitel využívá nejen ke stabilizaci stroje při bagrování, ale i k rozhrnování štěrku a zeminy.
Vysoká efektivita práce navzdory zdravotnímu omezení obsluhy
Farmář Jiří Hložek to nemá jednoduché - přes 20 let trpí autoimunitním onemocněním, které mu způsobuje v posledních letech značné zdravotní problémy. Pohybuje se na invalidním vozíku nebo s oporou. V závislosti na aktuálním zdravotním stavu zvládne do stroje nastoupit sám nebo mu poskytne pomoc například syn. Jakmile je ale ve svém Bobcatu E27, pracuje rázem jako zcela zdravý: „Bagřík je můj nejoblíbenější stroj. Obsluhu zvládnu kompletně přes páky a joysticky a mohu plnohodnotně pracovat, ani práce celý den mi nedělá problém. S ovládáním traktorů a jiných strojů, kde je klasická spojka, se to nedá srovnat. S trochou nadsázky se dá říci, že v Bobcatu vlastně relaxuji. Vše jsem schopen obsloužit sám, maximálně při změně příslušenství někdy potřebuji pomocnou ruku," říká Jiří Hložek.
„Pan Hložek se synem se přijel podívat na stánek Bobcatu na veletrhu Agrotechnika v Německu. Velmi mile nás překvapil svým pozitivním přístupem a až osobním vztahem k naší značce. Jsme rádi, že mu rypadlo Bobcat umožňuje pohodlně dělat plnohodnotnou práci, která ho naplňuje a baví. Pan Hložek je ukázkovým příkladem toho, že bariéry někdy existují pouze v našich hlavách a i přes hendikep můžete klidně pracovat s bagrem a nikdo vás nemůže zastavit," říká David Frodl, manažer komunikace Doosan Bobcat EMEA.