Společnost KLM Royal Dutch Airlines zahájila spolupráci se studentským týmem AeroDelft na projektu Phoenix, který je zaměřen na stavbu letadla na vodíkový pohon. Vývoj a testování tohoto letadla přinese důležité poznatky o tom, jak by se vodík mohl uplatnit v letectví, včetně konstrukce nádrží na kapalný vodík a zásadních bezpečnostních prvků. Společnost KLM se tak dostává do čela vývoje nových leteckých technologií.
Zástupci společností KLM a AeroDelft se shodují, že letecká doprava je pro společnost zásadní, stejně tak jsou v letectví ale zásadní inovace. Společnost KLM proto zahajuje spolupráci se studentským týmem AeroDelft, která se aktivně podílí na vývoji technologií budoucnosti, jako je například létání na vodík. Projektem Phoenix chtějí společnosti KLM a AeroDelft přispět k rozvoji vodíkové technologie a souvisejících oblastí. Ty mohou zahrnovat certifikaci, předpisy a infrastrukturu. Technologie, které jsou v současné době vyvíjeny, se stále potýkají s mnoha problémy, například s distribucí a přepravou kapalného vodíku.
„Společnost KLM chce hrát vedoucí úlohu v oblasti inovací v letectví a aktivně vyhledává příležitosti k urychlení vývoje. K tomu, abychom mohli myslet jinak, je potřeba podporovat nové myšlenky a návrhy mladší generace. Nadšení a tvrdá práce společnosti AeroDelft jsou přesně tím případem," uvedl za společnost KLM Barry ter Voert, CXO & EVP Business Development.
„Jsme velmi rádi, že můžeme spolupracovat se společností KLM na budoucnosti letectví, a je pro nás velkým zadostiučiněním, že nás podporuje tak velký hráč v oboru. Společně budeme tvrdě pracovat na realizaci nových a inovativních technologií a výuce inženýrů budoucnosti," doplnil Wouter van der Linden, vedoucí týmu AeroDelft
O projektu Phoenix
Cílem projektu Phoenix společnosti AeroDelft je sestrojit letadlo poháněné vodíkem. Projekt zahrnuje vývoj bezpilotního letounu Phoenix-Prototype, který bude sloužit jako odrazový můstek pro vývoj prvního letounu na kapalný vodík s posádkou, Phoenix Full-Scale. Letoun Phoenix Prototype je poháněn elektromotorem na kapalný vodík a palivovými články. Tento dron již absolvoval svůj první let a významně tak přispěl ke zkušenostem společnosti AeroDelft s létáním na vodíkový pohon. Jednalo se o testování, zda dron může létat na kapalný vodík a zda jej lze ovládat ze země.
Dron slouží jako výchozí bod pro pilotovaný letoun, který bude létat na vodík. Nyní tým postavil rám pro letoun Phoenix Full Scale a testuje v něm vodíkové systémy. Mezitím chce tým v roce 2024 létat se svým pilotovaným letadlem na plynný vodík a později v roce 2025 na kapalný vodík.
Studentský tým AeroDelft
AeroDelft tvoří tým 50 studentů, kteří studují na Technické univerzitě v Delftu. Posláním týmu AeroDelft je prokázat a propagovat vodík jako alternativu ke konvenčním leteckým palivům.