Automobilka Kia posouvá inovace robotických technologií v rámci vývoje nositelných průmyslových robotů H-VEX. V návaznosti na srpnové poloprovozní nasazení robotů H-CEX v severoamerickém závodu plánuje společnost koncem roku 2018 provést detailní testování s cílem ověřit úspěšnost nasazení robotů H-VEX.
Kia počátkem roku 2018 označila umělou inteligenci robotů jako jednu z pěti oblastí budoucích inovací a růstu. Ve svém centru strategických technologií pak společnost vytvořila speciální tým specialistů na robotiku, kteří se zaměří na vývoj souvisejících technologií, a dále rozšířila svoji spolupráci s příbuznými odvětvími. Automobilka vyvíjí technologie ve třech sektorech robotiky: nositelné robotické technologie, servisní roboti a mikro-mobilita. Kromě toho uvedená společnost spolupracuje s dalšími progresivními tuzemskými i mezinárodními společnostmi, které disponují technologiemi na poli robotiky a umělé inteligence.
První robot H-CEX byl vyvinut pro průmyslové použití. Jedná se o zařízení na ochranu kolenních kloubů, napomáhající udržovat správnou polohu pracovníků při sezení. Pomůcka o hmotnosti pouhých 1,6 kg je lehká, nicméně díky své odolnosti snese zatížení až 150 kg. Pomocí upevňovacích řemenů pro pas, stehna a kolena se snadno nasadí a přizpůsobí podle výšky uživatele.
Kromě zařízení H-CEX plánuje tým značky Kia koncem letošního roku ve svých severoamerických závodech testovat a nasadit roboty H-VEX. H-VEX je zařízení zmírňující tlak vyvíjený na šíji a záda pracovníka - když uživatel zvedne ruce nad hlavu, zvýší se jeho síla o 60 kg. Od zařízení se očekává, že významnou měrou napomůže předcházet pracovním úrazům a současně zvýší efektivitu práce.
Vývoj robotů lze zaměřit na nejrůznější způsoby použití a oblasti, jako jsou např. nositelné robotické technologie, servisní roboti a mikro-mobilita. Kia na mezinárodním veletrhu spotřební elektroniky 2017 (CES) demonstrovala zařízení H-MEX (Hyundai Medical Exoskeleton), které pomáhá paraplegikům a seniorům s chůzí a překonáváním schodů. Produkt je nyní ve fázi schvalování korejským Ministerstvem pro bezpečnost potravin a léčiva, resp. Americkým správním úřadem pro potraviny aléčiva (FDA) pro účely komerčního použití v roli medicínské pomůcky.
Dalším výsledkem vývoje na poli robotiky je zařízení HUMA (Hyundai Universal Medical Assist), které lze připevnit k pasu a na končetiny člověka s cílem posílit sílu svalů při chůzi - uživatelé tak mohou běžet rychlostí až 12 km/h, čímž se toto zařízení stává jedním z nejrychlejších nositelných robotů na světě.
Kromě nositelných zařízení vyvíjí firma roboty schopné zvýšit kvalitu života uživatelů. ‚Servisní hotelový robot' může krom jiného zajišťovat pokojové služby a provádět hosty v prostorách hotelu. Tito roboti budou koncem letošního roku podrobeny testům v jihokorejském hotelu a rezortu Haeviči, resp. v hotelu Rolling Hills.
V loňském roce byl navržen ‚Robot prodejních služeb', který je schopen zákazníkům předávat podrobnější informace o automobilech. Je vybaven systémem komunikace v přirozeném jazyce, umělou inteligencí a funkcí mobility, a může tak zákazníkům poskytovat rady k modelům vystavovaným na ploše autosalonu. V současnosti je tento robot ve fázi návrhu a vývoje; očekává se, že počátkem příštího roku již bude k dispozici prototyp. Do roku 2020 se dále uskuteční předpremiéra prototypu ‚manipulačního zařízení pro dobíjení elektromobilů', které automaticky zajistí dobíjení elektromobilu poté, co před zařízením zaparkuje.
‚Robotická osobní mobilita' od Kia je příští generací platformy mobility pro jednoho uživatele; díky své všestrannosti dokáže pomalu pojíždět po dvou kolech a vyhýbat se překážkám v interiéru, ale také se přeměnit ve stabilnější tříkolový dopravní prostředek pro jízdy venku.
Automobilka Kia investuje do oblasti robotiky významné prostředky, neboť toto odvětví považuje za jednu z významných součástí mobility, a aktivně proto zajišťuje související technologie. 10. září 2018 skupina realizovala strategickou investici do amerického technologického start-upu Perceptive Automata, zaměřeného na výzkum umělé inteligence, s cílem připravit technologii predikování lidského pohybu. Firma rovněž spolupracuje s čínským start-upem DeepGlint, jenž disponuje špičkovou technologií vidění na bázi umělé inteligence.
Ve spolupráci s SK Telecom a Hanwha Asset Management byl vytvořen ‚Fond aliance pro AI' v objemu 4,5 milionu USD s cílem investovat do slibných start-upů se schopnostmi na poli umělé inteligence a chytré mobility.
H-VEX - Hyundai Vest Exoskeleton
H-CEX - Chairless Exoskeleton
H-MEX - Hyundai Medical Exoskeleton
HUMA - Hyundai Universal Medical assist