KHNP byla vybrána jako preferovaný uchazeč v tendru na dostavbu jaderných bloků v České republice. Korejská společnost nyní zahájí intenzivní jednání s vlastníkem projektu s cílem uzavřít smlouvu do března 2025. Podle odhadů české vlády celkové náklady projektu dosáhnou 200 miliard Kč pro jeden blok a 400 miliard Kč pro dva bloky. O konečné hodnotě zakázky bude rozhodnuto po jednání se společností KHNP. Celkové náklady projektu vyčíslené českou vládou, které zahrnují náklady na výstavbu a rezervní fond pro nepředvídané události, zatím neuvádějí konečnou výši smlouvy s dodavatelem, ta se může lišit v závislosti na výsledku společných jednání. Pro společnost KHNP bude projekt první zakázkou na výstavbu jaderných elektráren v Evropě. KHNP je připravena vyvinout veškeré úsilí, aby mohla České republice pomoci dodávat čistou, spolehlivou a cenově dostupnou energii.
„Česká vláda vybrala KHNP jako preferovaného uchazeče na základě našich mezinárodně uznávaných schopností v oblasti výstavby jaderných elektráren. Po projektu ve Spojených arabských emirátech se tak můžeme ujmout výstavby nových bloků i v České republice. Jsme hrdí, že se KHNP se dokázala stát důležitým hráčem, který pomáhá zajišťovat energetické potřeby a snižovat emise uhlíku i mimo hranice Koreje," uvedl Dr. Jooho Whang, CEO společnosti KHNP. „Jaderný projekt znamená dlouhodobou spolupráci na dalších přibližně 100 let, od výstavby až po provoz. Výstavba jednoho či více reaktorů APR1000 by tak znamenala záruku dlouhodobého rozvoje partnerství a přátelství pro obě země. Toto posílené partnerství mezi vládami obou zemí by pak mohlo umožnit rozsáhlou spolupráci v celé řadě oblastí. Bereme to jako velký závazek a uděláme při závěrečných jednáních vše pro to, aby byl reaktor APR1000 v České republice skutečně postaven," dodal.
Reaktor APR1000 o výkonu 1050 MWe, který KHNP nabízí, již v minulém roce obdržel certifikaci EUR potvrzující splnění nejvyšších evropských standardů v oblastech bezpečnosti, ekonomických kritérií i konstrukční způsobilosti. Reaktor byl společností KHNP navržen právě k exportu do evropských zemí a byl lokalizován tak, aby odpovídal evropským podmínkám a splňoval požadavky vycházející z nejnovějších norem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) a Asociace západoevropských jaderných dozorů (WENRA).
KHNP chce dostát závazkům na zapojení českého průmyslu
V souvislosti s výstavbou jaderných bloků bude KHNP i nadále usilovat o maximální zapojení českých firem do projektu. Od roku 2016 KHNP identifikovala již přes 200 potenciálních českých dodavatelů a podepsala více než 76 memorand o porozumění jako základ budoucí spolupráce, včetně závazných dohod.
Mezi společnostmi, které uzavřely dohody s KHNP, jsou Doosan Škoda Power, ŠKODA JS, Metrostav Diz, OSC, NUVIA, MICO, Sigma Group, ÚJV Řež, I&C Energo, ZAT, Reko Praha, ABO Valve, VALVEA, Infer, HOCHTIEF, G-Team a další.
Hlavní turbínu, jedno z nejdůležitějších zařízení jaderné elektrárny, dodá na základě dohody s KHNP společnost Doosan Škoda Power. Prostřednictvím této plzeňské společnosti KHNP rovněž plánuje získávat další pomocná zařízení od českých dodavatelů.
Zapojení českých firem je pro KHNP jednou z priorit, a korejská společnost se bude i nadále naplno věnovat tomu, aby naplnila očekávání ohledně lokalizace v rámci projektu. KHNP se v této oblasti aktivně angažuje již od roku 2016 a společně se svými korejskými partnery buduje partnerství s českými firmami pomocí lokalizačních strategií a programů a také prostřednictvím pořádání akcí jako je Dodavatelské sympozium APR1000, Česko-korejské fórum jaderného strojírenství a stavebnictví, Česko-Korejský den jaderné energie a kultury či Doosan Partnership Day.
„Spolupráce s českými firmami, které disponují špičkovými technologickými a vědeckými kapacitami, je pro úspěch dostavby nových jaderných bloků v Česku nejen jednou z našich hlavních priorit, ale i naprostou nezbytností," uvedl již v květnu výkonný viceprezident společnosti KHNP Insik Park a dodal: „Zavázali jsme se, že nové jaderné bloky postavíme s maximálním zapojením českých firem s co možná největším využitím synergií pro spolupráci, včas a v rámci rozpočtu."
Lokalizace projektu se bude týkat také pracovních sil. Podle poradce KHNP Aloise Míky společnost plánuje přednostní využívání pracovníků z České republiky nebo dalších evropských zemí. „Plán KHNP je maximálně využít lidské zdroje v České republice. Pokud to nebude stačit, následuje plán B, tedy mobilizovat pracovní sílu v Evropské unii nebo v jiných evropských zemích. Pokud by i tehdy chyběli zaměstnanci, teprve potom může KHNP mobilizovat i pracovníky z jiných teritorií," vysvětloval Míka na červnovém Česko-Korejském dnu jaderné energie a kultury.
KHNP klade důraz i na komunikaci s lokálními komunitami
KHNP se vytrvale zapojuje do spolupráce s komunitami v okolí Jaderné elektrárny Dukovany. Snaha korejské společnosti o aktivní a upřímnou komunikaci s místními je patrný z jejích dlouhodobých aktivit, jako je sponzorování místního hokejového klubu, účast na dobrovolnických aktivitách a podpora vzájemné kulturní výměny. Díky těmto snahám si KHNP v regionu získala důvěru, a i to nepochybně pozitivně přispělo k tomu, že byla korejská společnost vybrána jako preferovaný uchazeč.