Podle různých průzkumů je polovina lidstva připojená na internet. Online populace se navíc každý rok rozrůstá. Internet hraje v mnoha lidských životech důležitou roli, a je tedy fórem, kde by lidská práva měla být chráněna. Ve skutečnosti je bohužel ale místem, kde bývají často zneužita. Rada Evropy proto včera spolu s Kaspersky Lab a dalšími předními světovými technologickými společnostmi podepsala prohlášení, ve kterém se společně zavazují k podpoře otevřeného a bezpečného internetu.
V průběhu slavnostního ceremoniálu prvního dne Světového fóra demokracie ve Štrasburku (World Forum for Democracy) podepsali Anton Shingarev, vice president Public Affairs ze společnosti Kaspersky Lab, a generální tajemník Rady Evropy Thorbjørn Jagland společné prohlášení. Jeho hlavním cílem je zvýšit ochranu lidských práv, demokracie a dodržování práva na internetu.
Spolu s Kaspersky Lab podepsalo prohlášení dalších sedm představitelů předních technologických společností. Mezi ně se řadí firmy Apple, Deutsche Telekom, Facebook, Google, Microsoft, Orange a Telefónica. K podpoře této výzvy se rovněž zavázalo dalších šest velkých technologických sdružení - patří mezi ně Computer & Communications Industry Association (CCIA), DIGITALEUROPE, European Digital SME Alliance, European Telecommunications Network Operator's Association (ETNO), GSMA a Global Network Initiative (GNI).
Dohoda o partnerství je jednou z priorit stanovených ve strategii Rady Evropy pro správu internetu (Internet Governance Strategy) pro období let 2016 - 2019. Její prioritou je ochrana internetových uživatelů prostřednictvím budování demokracie v online prostředí a zajištění ochrany lidských práv na internetu. Aby došlo k naplnění těchto cílů, stanovila si tato skupina (která je otevřena i dalším partnerům pro budoucí spolupráci) několik klíčových oblastí. Mezi ně patří:
- Ochrana dětí před sexuálním vykořisťováním a zneužíváním
- Svoboda projevu na internetu
- Právo na soukromí a ochrana osobních dat
- Výchova k demokratickému občanství
- Rovnost pohlaví na internetu
- Boj proti kybernetické kriminalitě a terorismu
- Kultura a digitalizace
„Internet je unikátní prostředí - prostor, do kterého všichni každodenně vstupujme. Je pro nás zdrojem informací, na sociálních sítích se bavíme s přáteli, plánujeme zde svůj volný čas, nakupujeme, spravujeme své finance. Díky tomu všemu za sebou každý den zanecháváme obrovskou digitální stopu. Tento unikátní prostor je ale vážně ohrožen - kyberzločinci se jej snaží zneužít ke svému prospěchu, teroristé jeho prostřednictvím verbují nové stoupence a vlády se ho snaží všemožně regulovat. Právě proto jsme velmi rádi, že společně s Radou Evropy a dalšími vlivnými organizacemi můžeme při naší společné misi udělat z internetu bezpečnější místo, abychom si i nadále mohli všichni užívat předností digitálního prostředí," říká Anton Shingarev.