Nový superpočítač ZF ProAI představuje nejvíce flexibilní, škálovatelný a nejvýkonnější superpočítač pro automobilový průmysl na trhu využívající umělou inteligencí. Určený je pro všechny aplikace autonomního řízení úrovně 2 až 5.
Inteligence vozidel budoucnosti bude řízena několika extrémně výkonnými centrálními počítači. Na nich budou spuštěny softwarové funkce náročné na výpočetní výkon, které budou ovládat důležité oblasti vozidel. Mezi ně patří autonomní jízda, elektromobilita, řízení pohybu vozidla a integrovaná bezpečnost.
Na veletrhu Auto Shanghai 2021 představila společnost ZF novou generaci svého superpočítače ZF ProAI. „V současné době se jedná o nejflexibilnější, nejškálovatelnější a nejvýkonnější superpočítač pro automobilový průmysl na světě," zdůraznil. Holger Klein, člen představenstva společnosti ZF pro region Asie a Tichomoří. Tento vysoce výkonný počítač, který využívá umělou inteligenci (AI) a je navržen tak, aby splňoval požadavky softwarově definovaných vozidel a jejich nových elektrických/elektronických architektur, může sloužit jako doménový, zónový nebo centrální řadič. Je vhodný pro jakýkoli typ vozidla a pro všechny úrovně autonomního řízení: od úrovně 2 po úroveň 5. Sériová výroba superpočítače ZF ProAI bude zahájena nejpozději v roce 2024.
Menší, více ekonomický, ale také mnohem výkonnější: ZF ProAI byl vylepšen v mnoha ohledech. Kromě zvýšení výpočetního výkonu vyznačujícího se nárůstem hodnoty teraOPS až o 66 % došlo ke snížení spotřeby energie až o 70 %.
Využití umělé inteligence je optimalizováno pro procesy deep learning, což dále zvyšuje schopnost procesoru poskytovat pokročilé bezpečnostní funkce: základní deska prostřednictvím GPU nabízí 360° spojení všech dostupných dat ze senzorů, včetně naměřených dat o prostředí vozidla získaných z radarů, zařízení LiDAR, kamer a zvukových vzorců. Rovněž díky tomu dochází ke snížení nároků na potřebný instalační prostor.
I když zohledníme dostupné možnosti chlazení, jako je pasivní chlazení, chlazení vzduchem a chlazení kapalinou v závislosti na požadovaném výkonu, bude většina modelů ZF ProAI vyráběna se stejnými standardními rozměry 24 × 14 × 5 cm. Kromě toho nechybí ani nejnovější bezpečnostní prvky sloužící k ochraně proti kybernetickým hrozbám.
Díky modulárnímu provedení superpočítače jej lze za účelem vytvoření preferovaného zákaznického řešení vybavit variantami SoC (System-on-Chip) od různých výrobců. Dále může také využívat vlastní software společnosti ZF nebo software jiných vývojářů či externích dodavatelů. Standardizované konektory a možnost vzájemného propojení většího počtu jednotek ZF ProAI zajišťují flexibilní použití a instalaci v jakémkoli typu vozidla.
Výkonná základní deska vyrobená společností ZF umožňuje dosažení výpočetní kapacity od 20 do 1 000 teraOPS (1 000 trilionů neboli jeden kvadrilion výpočetních operací za sekundu). Zásluhou přidání celé řady dostupných možností chlazení mohou nyní výrobci OEM snadno nalézt řešení na míru pro všechny své platformy vozidel, softwarové aplikace a E/E architektury - prostřednictvím jednoho typu řídicí jednotky. Výsledkem jsou tak vyšší účinnost a nižší náklady.
Společnost ZF rovněž poskytuje rozhraní MDI (Measurement Data Interface) pro superpočítač ProAI, které předává shromážděná data ze senzorů v neupravené podobě do centrálního úložného systému pro účely vývoje a testování. Díky tomu mohou vývojáři mnohem snáze trénovat umělou inteligenci pro potřeby autonomního řízení.