Není nic jednoduššího než si koupit dřevěné brikety. Ale je umění správně s nimi topit. Přinášíme vám pár tipů, jak na to.
Z čeho a jak se vyrábí dřevěné brikety?
Dřevěné brikety se vyrábí z pilin, hoblin a štěpky, které zbudou po zpracování vytěžených kmenů listnatých a jehličnatých stromů. Co se týče oblíbenosti v České republice, naprosto vyhrávají bukové brikety. V rámci přípravného procesu je surovina rozemletá a vysušená. Čistá dřevní hmota bez přidaných aditiv se lisuje ve třech druzích lisu do tvaru kvádrových a válcových briket s dírou či bez. K tlaku vyvíjenému mechanickým a šnekovým lisovacím strojem se přidává i zvýšená teplota a produkují se válcové brikety do krbu.
Jak nejlépe zacházet s dřevěnými briketami?
Jakmile si podle svého topeniště vyberete a koupíte ty pravé, dovezou vám je až domů na paletě. Brikety do krbu jsou zabalené ve fólii, která je chrání po dobu přepravy. Poté je potřeba je řádně uschovat. Dřevěné brikety nemají rády vodu. Běžná vzdušná vlhkost do určité míry nevadí, ale déšť a vlhko ano. Jakmile se k ekobriketám dostane voda, tak nabobtnají, a tím ztrácí na kvalitě. I když je pak vysušíte, už nemají tak skvělé vlastnosti jako neporušené.
Správné podmínky pro uskladnění dřevěných briket
Pro brikety dřevěné najděte optimální místo pro uložení. Nejlepší je temperovaná místnost se stálou a nízkou vlhkostí. Samozřejmě ekobrikety snesou i nižší než pokojové teploty. Dobré je zamezit přímému dopadu slunečního svitu. UV záření všeobecně degraduje veškeré materiály. Když se vám podaří zajistit ideální podmínky pro uschování dřevěných briket, mají velice dlouhou životnost.
Dřevěné brikety RUF
Každý tvar ekobriket se lisuje jinou technologií a z toho vyplývá i způsob, jak s nimi zacházet při podpalu a v průběhu hoření. Kvádrové brikety do krbu se zaoblenými rohy vznikají v hydraulickém lisu bez zvýšené teploty. Velikostí jsou podobné páleným cihlám. Jsou výborné do malých topenišť. Jejich specifickou vlastností je doutnání po počátečním podpálení, proto je nutné pečlivě vyladit přívod vzduchu, který by měl být v počátku silnější a pak jej stáhnout.
Válcové dřevěné brikety
Za vznikem válcových dřevěných briket stojí nejen vysoký tlak, ale i zvýšená teplota. Proto je u nich často k vidění povrchová krusta, která je v některých případech lesklá až mírně zuhelnatělá. V ten okamžik si můžete být jistí, že dřevitá hmota je vysoce stlačená a koncentrovaná v 30 cm dlouhém válečku. I tyto ekobrikety mají v rády počáteční silný přístup kyslíku, který napomůže prohoření svrchní vrstvy. Pak je nutné vzduch stáhnout, aby dřevěné brikety žhnuly a vydaly maximum ze své uložené energie.
Proč se nevyplatí příliš šetřit na dřevěných briketách?
Všichni se nejdřív zajímají o cenu. V případě dřevěných briket se nevyplatí příliš šetřit. Může se stát, že extrémně levné ekobrikety nebudou kvalitně slisované. Mohou se rozpadnout a hoření bude velice rychlé a vysoká teplota poškodí váš krb, který na to není stavěný. Také může dojít k silnému kouření a dehtování kouřovodů. Proto vybírejte dřevěné brikety nejen podle ceny, ale i osvědčené kvality a dobrého jména prodejce.
Kde můžete koupit dřevěné brikety?
Kvalitní dřevěné brikety naleznete na e-shopu Optimtop.cz. V nabídce je široká paleta tvarů i druhů ekobriket. Pokud se před nákupem chcete poradit, na infolince na vás čekají odborníci, kteří vám ochotně poskytnou radu. Dřevěné brikety jsou vždy zatavené ve fólii po několika kusech a uložené na paletě. Doprava je po celé České republice zdarma.