Nové vrtule vodních čerpadel nebo snížení energetické náročnosti chladících zařízení profesionálních kuchyní mohla českobudějovická společnost VYKRES svým klientům dodat jen díky spolupráci s laboratořemi zdejší Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE).
„Při hledání optimální energetické náročnosti chladících produktů jsme se dostali z energetické třídy F do třídy A. To jsou pro budoucí majitele zařízení zajímavé úspory a časem i splnění zpřísňující se legislativy." říká Petr Sýkora, jednatel Vykresu. Cesta k tomu vedla přes laboratorní simulaci proudění vzduchu a teplotních změn uvnitř chladícího stolu, dlouhodobé měření teplot a spotřeby a také změny v konstrukci zařízeni. Podobně se v laboratořích materiálového výzkumu rodily i nové vrtule vodních čerpadel, které se v požadované velikosti a vlastnostech normálně na trh nedodávají.
„Bez spolupráce s akademiky, ale i nejlepšími studenty, bychom se neposouvali dál," uvedl konstruktér a ocenil, že si zde firma mohla postavit i testovací trať a okamžitě v praxi ověřovat numerické výpočty. Odlévala zde i prototyp vrtule a využívala 3D tiskárnu.
„Nyní vyvíjíme také kompaktní vrtuli pro výrobu elektrické energie v extrémních povětrnostních podmínkách. Zde jsme ale teprve na začátku a hledáme optimální řešení problému," říká Petr Sýkora, který výpočtářkou a malosériovou výrobní firmu VYKRES předloni založil s dalším konstruktérem Lukášem Manochem. Šlo o reakci na rostoucí zájem trhu o technické obory a nedostatek konstruktérů a projektantů.
„Nemá smysl, aby menší nebo střední firma sama investovala do velmi drahých softwarů pro numerické simulace, nemá-li alespoň základní know how, na kterém se dá stavět. Věřím, že jsme trefili díru na trhu," vysvětluje Lukáš Manoch.
Jejich cílem je stát se středně velkou mezinárodní firmou v oboru inženýrského poradenství s hlavním zaměřením na strojírenství, výpočty a informační technologie. K tomu má pomoci i spolupráce s VŠTE, disponující silným akademickým potenciálem a moderními laboratořemi.
Podle Vojtěcha Stehela, prorektora VŠTE, představuje spolupráce školy s firemní sférou cestu, jak zefektivni výrobní procesy a zlepšit vlastnosti produktů. Škola poskytuje zázemí, software a odborníky, firmy přinášejí zkušenosti z oboru a praxe.
Pro VŠTE je materiálový výzkum jednou z klíčových oblastí, neboť se v něm propojují akreditované obory strojírenství, stavitelství, doprava a logistika a ekonomika podniku. „Díky tomu také vzniká multioborový výzkum, který má velmi dobré šance na uplatnění v praxi. Špičkové zázemí nám umožňuje pomáhat firmám s aplikovaným výzkumem nebo se podílet na zavádění inovačních technologií," říká prorektor. Škola přitom chystá rozšířit laboratoře o druhou část. Stavební povolení už je vydané.
Zd. Zuntych, mluvčí VŠTE