Unikátní program plzeňského strojírenského podniku zaměřený na prodloužení provozu důležitých ovládacích komponentů jaderných reaktorů má za sebou další významný úspěch v Maďarsku. Díky úpravám mohou jaderné elektrárny ušetřit desítky milionů korun. Nově je může ŠKODA JS a.s., člen skupiny ČEZ, nabízet všem provozovatelům vybraných typů reaktorů.
Takzvané vložné tyče patří mezi důležité součásti ovládání jaderných reaktorů typu VVER 440, tedy těch, které pracují například v Dukovanech, finské Loviise, slovenských Mochovcích nebo maďarské Paksi a ukrajinské Rovenské jaderné elektrárně. Jejich původní životnost byla 5 let, následně je provozovatelé museli měnit. Díky úpravám společnosti mohou nově zcela bezpečně fungovat 18 až 20 let.
„Vyvinuli jsme technologické změny na koncovém záchytu těchto tyčí a další úpravy. Samozřejmě jsme je nejprve velmi důkladně otestovali. A výsledkem je významné prodloužení jejich životnosti, což pomáhá i dalšímu prodloužení provozu jaderných elektráren ve střední, severní a východní Evropě," vysvětluje generální ředitel ŠKODA JS František Krček.
Zásadní prodloužení životnosti významných komponent zároveň znamená i významné úspory materiálu, objemu prací a tím i peněz. V praxi tak provozovatelé ušetří desítky až stovky milionů korun.
Samotné tyče jsou téměř 5 metrů dlouhé, každá o váze 61 kilogramů. Tvoří součást mechanismu, který reguluje výkon jaderného reaktoru. Celkově už ŠKODA JS vyrobila a dodala pro jaderné bloky v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Německu, na Ukrajině a ve Finsku přes 1200 kusů této důležité součástky. Nejnověji nyní plzeňská společnost předala zásilku vložených tyčí provozovateli maďarské jaderné elektrárny Paks 1, jejíž reaktory byly také vyrobeny v Plzni a na jejímž provozu, údržbě a modernizaci se ŠKODA JS desítky let podílí.