Přes pět desítek vývojářů, hackerů i studentů, kteří chtějí zlepšit život společnosti i jednotlivců, se v polovině února sešlo na Innovative Blockchain Hackathonu v pražském coworkingovém centru Business Link. O nejlepší nápad, který by využíval blockchainových technologií, během 24 hodin soutěžilo 10 týmů. Porota jako vítězný vybrala tým PowerChains. Do nově vzniklého inkubátoru Blockchain One Accelerator, který byl na hackathonu představen, vstoupil projekt BrikApp.
Výherce PowerChains představil energetickou burzu pro majitele nemovitostí se solárními panely, která jim umožňuje prodávat přebytečnou elektrickou energii přímo jiným domácnostem i společnostem. Porota zvlášť ocenila projekt pro potírání fake news, který využívá blockchainové technologie k validaci pravdivosti článků na online portálu. Tento projekt dostane příležitost spolupracovat se společností IBM v jejím Design Studiu.
Během hackathonu byl představen první česko-slovenský Blockchain One Accelerator (BCONE). S podporou technologických firem SAB-Aerospace a SSF i neziskových organizací Blockchain Slovakia a Blockchain Republic bude pomáhat nadějným týmům a firmám ze střední Evropy s realizací jejich nápadů využívajících blockchainu a umělé inteligence. K půlroční akceleraci v inkubátoru porota vybrala projekt BrikkApp, který se zabývá crowdfundingovými investicemi do nemovitostí.
Innovative Blockchain Hackathon uspořádala agentura CzechInvest spolu se společností IBM. Využití blockchainových technologií v praxi - zejména v oblastech financí, veřejných služeb, dopravy a logistiky a vesmírných technologií - na něm hledalo více než 50 soutěžících v 10 týmech. Vítěz PowerChains získal finanční odměnu 100 000 Kč a CzechInvest, společnost IBM a další partneři navíc pomohou s dalším rozvojem a případným obchodním využitím tohoto projektu.
Všichni soutěžící se na hackathonu i sérii workshopů, které mu předcházely, zdarma seznámili s blockchainovými technologiemi Hyperledger Composer, Hyperledger Fabric a Hyperledger Explorer společnosti IBM. Mentoři je připravili na možné právní překážky, na které mohou jejich inovativní nápady narazit, a ukázali jim, co je vůbec možné na blockchainu v aktuálních byznysových podmínkách postavit.
„Díky workshopům dorazili účastníci na hackathon už velmi dobře připraveni a předvedli opravdu vysokou úroveň a propracovanost projektů. Většina projektů navíc bude na své iniciativě s podporou partnerů hackathonu dále pokračovat," říká Jana Šmotková z agentury CzechInvest.