14. května t. r. zvolili členové Svazu průmyslu a dopravy ČR na své valné hromadě nové představenstvo, dozorčí radu a smírčí výbor na období 2019 až 2023. Jedním z kandidátů na člena představenstva byl i Ing. Jan Rýdl ml., generální a statutární ředitel TOS Varnsdorf, a. s., který se těší plné podpoře jak Svazu strojírenské technologie, tak i celé obce průmyslu obráběcích a tvářecích strojů. Před kooptací, která má proběhnout 11. června t. r. se záměrem obsadit zbývající dvě volná místa v představenstvu, bychom rádi vyjádřili podporu Ing. Janu Rýdlovi ml. i my, zástupci odborného tisku, a znovu tak upozornili na význam a zásluhy tohoto kandidáta nejen o obor obráběcích a tvářecích strojů, ale i o český průmysl a jeho dobré jméno v zahraničí v plné šíři.
Ing. Jan Rýdl ml. navázal na práci svého otce Ing. Jana Rýdla st., který bezesporu byl a stále je velkou osobností svého oboru dalece přesahující hranice této země. V osobě syna vidíme záruku pokračování jeho myšlenek a aktivit, které úspěšně započal - řadu z nich již ve vzájemné spolupráci otec-syn. Ing. Jan Rýdl ml. ale samozřejmě není jen pokračovatelem v práci svého otce, ale vysoce erudovaným odborníkem s dlouholetou praxí, kterou získal na různých pracovních pozicích u nás i v zahraničí.
V čem spatřujete hlavní roli SP ČR na národní i mezinárodní úrovni?
SP ČR by měl být především silným partnerem v rámci jednání tzv. tripartity. Jeho hlavním úkolem v rámci České republiky by, podle mého soudu, mělo být vedení dialogu se státní správou a vládními orgány ohledně aktuálních témat dneška, jako je snižování byrokratické zátěže firem, podpora proexportní politiky, podpora aplikovaného výzkumu a vývoje a v neposlední řadě rozvoj technického odborného školství. Z pohledu zahraničního kontextu je zvláště dnes důležité vyjádřit podporu proevropským aktivitám a zasazovat se o rychlé a bezvýhradné zavádění nových pravidel odsouhlasených Evropským parlamentem do legislativního rámce ČR.
Před třemi roky jste založili spolu s otcem vlastní soukromou průmyslovou školu. Předpokládám tedy, že téma problémů technického vzdělávání a spolupráce firem se školami, ať již středními, vysokými, nebo i odbornými učilišti, je pro vás jedním z nejdůležitějších a možná i osobně nejbližších?
Ano, samozřejmě. Stejně jako se naše firma potýkala s nedostatkem odborných kvalifikovaných pracovníků a reálně nám hrozila do budoucna ztráta konkurenceschopnosti, tak se v podobné situaci nachází mnoho dalších českých podniků a firem. Kromě akutního nedostatku pracovních sil narážíme na nedostatečné proškolení současných absolventů, jejichž znalosti a schopnosti, které získají ve škole, již často nekorespondují s aktuálními požadavky trhu. Z tohoto důvodu tedy vidím jako jednu z priorit provedení hloubkové analýzy reálných potřeb jednotlivých průmyslových oborů.
Ve své vlastní škole jdete cestou duálního vzdělávání. Je to, podle vás, jediný správný způsob?
V podstatě ano. Zavedení aspoň základních prvků duálního vzdělávání do našeho školského systému vidím jako absolutní nutnost. Jen s pomocí takového systému můžeme zaručit, že budou mít naši učni a studenti k dispozici technické zázemí vybavené nejmodernějšími technologiemi, se kterými se budou nadále setkávat v praxi, a v neposlední řadě že budou v téměř každodenním kontaktu s odborníky přímo z praxe, kteří je dokážou nejlépe připravit na vstup do skutečného povolání.
A úplně na závěr: Jak byste popsal cíl, ke kterému by měly směřovat všechny hlavní aktivity SP ČR?
Cíl je jasný. Zajištění trvalé konkurenceschopnosti českého průmyslu, průběžné podpory českých podniků na všech úrovních, trvalého růstu exportu a prosperity jednotlivých průmyslových odvětví, která bude mít za následek tolik potřebný růst HDP v České republice.
Děkujeme za rozhovor, držíme palce v dalším kole voleb a všem předem děkujeme za podporu.
Ing. Andrea Cejnarová, Ph.D.,
šéfredaktorka časopisu Technický týdeník a Technickyportal.cz