Skupina ICZ, která patří k významným dodavatelům zdravotnických informačních systémů v České republice a na Slovensku, slaví nově úspěch také v středoasijském Kyrgyzstánu. V silné mezinárodní konkurenci lokálních i zahraničních firem z Estonska, Turecka, Ruska a Kazachstánu jako jediná úspěšně realizovala pilotní projekt nasazení elektronického zdravotnictví a nastínila tak směr, kterým by se mohl ubírat zdejší e-Health.
Skupina ICZ uplatnila své bohaté zkušenosti z oblasti koncepce elektronického zdravotnictví a nasazování oborových informačních systémů v České republice, na Slovensku a dalších zemí zejména z oblasti Asie, a úspěšně realizovala přechod z papírového na elektronické zdravotnictví v rámci vytipované kliniky v Kyrgyzstánu. Pilotní projekt proběhl na základě zadání Ministerstva zdravotnictví Kyrgyzstánu a byl jedním z mnoha, které se snažili realizovat domácí implementátoři a také firmy z Estonska, Turecka, Ruska či Kazachstánu.
Místem nasazení se stala 2. městská poliklinika v Biškeku, která tak získala moderní ryze český zdravotnický systém ICZ AMIS*HD® Ambulance. Ten nyní pokrývá všechny procesy průchodu pacientů ambulantní léčbou a nahrazuje původní papírovou zdravotnickou dokumentaci elektronickými kartami. Pomáhá tak poskytovat kvalitativně vyšší úroveň péče, spočívající zejména v lepší organizaci, plánování, zamezení duplicitních vyšetření a vyladění a automatizaci workflow.
„Implementaci předcházela důkladná analýza celého prostředí polikliniky, včetně stávajících procesů, na kterou navázal návrh celkové optimalizace a vybudování příslušné hardwarové infrastruktury, která zcela chyběla," popisuje situaci vedoucí realizačního týmu ICZ Kateřina Tesařová, a dodává: „Následovalo vlastní nasazení již lokalizovaného systému a samozřejmě proškolení veškerého personálu."
Do ostrého provozu byl systém slavnostně spuštěn prvního března letošního roku za přítomnosti velvyslaneckého rady české ambasády v Astaně, Honorárního konzula ČR, zástupců Ministerstva zdravotnictví Kyrgyzstánu, primátora města Biškek, ředitele Fondu Soros, ředitele Fondu zdravotního pojištění Kyrgyzstánu, vicepremiéra Kyrgyzstánu, zástupce Světové banky, zástupce Rusko-kyrgyzského fondu rozvoje, zástupce Světové zdravotnické organizace, rektorky Lékařské fakulty v Biškeku, vybraných poslanců a řady význačných médií.
„Společnosti ICZ se podařil zcela ojedinělý úspěch, kdy jako jediná splnila zadání a v místní i zahraniční konkurenci zavedla do zdejší reálné praxe moderní zdravotnický informační systém," říká Ladislav Steinhübel, zástupce velvyslankyně České republiky v Astaně, a doplňuje: „Podařilo se jí tak navázat na dobré jméno, které v Kyrgyzstánu historicky máme, což zcela jistě do budoucna přispěje k dalšímu rozvoji podnikatelských aktivit českých firem v této perspektivní zemi."