Podle Hospodářské komory se situace na trhu s rychle rostoucími cenami elektřiny a plynu stává neudržitelnou jak pro domácnosti, tak pro podniky. Podle analýz Hospodářské komory se navíc v následující topné sezoně na trhu s energiemi výrazně projeví důsledky války na Ukrajině. Vláda by se podle Hospodářské komory proto měla soustředit i na dosud neuvažovaná řešení, kterými by rychlý růst cen zkrotila. Navrhuje výjimky pro používání burzovních cen při prodeji energií, majetkový vstup České republiky do vznikajících LNG terminálů, vytvoření mechanismu k zajištění strategických zásob zemního plynu, zvážení vlastní těžby plynu z břidlic a prodloužení provozu uhelných tepláren. Náměty Hospodářské komory adresoval členům vlády prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a rovněž je představil na včerejším jednání pracovní skupiny k českému průmyslu a Ukrajině na ministerstvu průmyslu a obchodu.
Šéf Hospodářské komory za zásadní označil, aby vláda teď pragmaticky začala přijímat opatření, která poskytnou nezbytný časový a regulatorní prostor pro vyřešenhí negativních důsledků války. „Kvůli rostoucím cenám energií jsou důstojné životní a pracovní podmínky a podmínky pro podnikání v naší zemi silně ohroženy. Proto doufám, že vláda zváží i méně konvenční návrhy, se kterými přicházíme," poznamenal Vladimír Dlouhý.
Hospodářská komora ve svých návrzích v šesti oblastech, jimiž jsou (1) evropské environmentální cíle, (2) průmysl, (3) vlastnictví nemovitostí, (4) teplárenství, (5) výroba elektřiny a obchod s elektřinou a plynem a (6) plynárenství, zohlednila jak dostupnost národních primárních energetických zdrojů, tak i současná technická řešení, platná opatření i regulatorní podmínky.
Podle Hospodářské komory by se vláda v krizových situacích, jako je tato, měla pokusit vyjednat dočasné výjimky při uzavírání kontraktů na budoucí dodávky elektřiny a plynu, aby čeští výrobci elektřiny a obchodníci s elektřinou a plynem nebyli nuceni respektovat burzovní ceny. Výjimky by byly časově omezené a měly by velký význam zejména v podmínkách vysoké inflace. „Odchod od burzovních cen by umožnil zásadní snížení cen energií, a to až do té míry, že by stát nemusel volit cestu komplikovaných kompenzací ze státního rozpočtu," vysvětlil Dlouhý.
Zároveň navrhuje, aby vláda na úrovni EU prosadila alternativní dodávky plynu a stanovily se nové podmínky pro evropské sdružené nákupy zemního plynu. Hospodářská komora doporučuje, aby vláda s Německem, Itálií a Rakouskem uzavřela dvoustranné dohody na dodávkách plynu do České republiky, a to včetně zkapalněného plynu z USA. Vláda by také podle podnikatelů měla zvážit, zda vlastnicky nevstoupit do vznikajících LNG terminálů v Polsku a v Německu.
Hospodářská komora po vládě také požaduje, aby v souladu s možnostmi danými sdělením REPowerEU i Dočasným krizovým rámcem pro opatření státní podpory na podporu hospodářství po agresi Ruska vůči Ukrajině vypracovala analýzu s řešeními dramaticky rostoucích cen elektřiny a plynu. Už tyto dokumenty totiž umožňují širokou škálu opatření ke zmírnění vysokých cen ze strany členských států.
Vedle toho by všem vlastníkům nemovitostí, tedy i domácnostem, podle Dlouhého měla vláda zjednodušit a zrychlit změnu povolování způsobu vytápění nemovitosti, například jen na ohlášení, s cílem zajištění nároku na dostupnost dodávek energie na vytápění. Tuto flexibilitu by však bylo třeba kombinovat s motivačními prvky pro zachování existujících environmentálně příznivých soustav zásobování teplem.
Aby bylo možné vydat příslušné cenové rozhodnutí a bylo podnikům zabezpečeno vyplácení zelených bonusů na teplo a elektřinu z obnovitelných zdrojů energie v procesu společného spalování biomasy a různých zdrojů energie, vláda by podle Komory měla urychlit proces notifikace schémat podpor obsažených v zákoně o podporovaných zdrojích energie.
Zvážit by měla i možnost, že by na nezbytnou dobu prodloužila provoz uhelných tepláren nesplňujících emisní limity, jako podmínky pro zajištění dodávek tepla.
V oblasti plynárenství Hospodářská komora označuje za nejdůležitější, aby stát zajistil strategické zásoby plynu. Proto by vláda měla přijít s finančním mechanismem, který zajistí plnění zásobníků plynu na území České republiky. Stát by podle Komory měl také zvážit rozvoj těžby plynu z břidlic prostřednictvím hydraulického štěpení. Těžba v českých ložiscích zemního plynu by mohla vést ke snížení růstu ceny plynu, stala by se doplňkovým zdrojem plynu a posílila by energetickou soběstačnost země.
Hospodářská komora doporučení adresovala dopisem předsedovi vlády, ministru průmyslu a obchodu, ministru pro místní rozvoj, ministru práce a sociálních věcí a ministru financí.