Nejúspěšnějšími roznašeči malwaru mezi navzájem nepropojenými počítači jsou dlouhodobě USB flash disky. Ty v poslední době stouply v oblibě u hackerů i jako prostředek pro šíření škodlivých programů, jejichž prostřednictvím v napadených počítačích mohou těžit kryptoměny. Ačkoliv se množství i různorodost útoků prostřednictvím těchto nástrojů zatím drží při zemi, rok od roku narůstá. Tato a další zjištění přináší přehled společnosti Kaspersky Lab zaměřený na hrozby USB přenosných zařízení pro rok 2018.
S USB paměťmi se setkáváme již bezmála dvě desetiletí. Za tu dobu se s nimi setkal snad každý, snadností svého použití si získaly dobrou pověst, naopak ale sklízí kritiku za nízkou bezpečnost uchovávaných dat. Stal se z nich oblíbený reklamní předmět a častý pomocník v pracovním i běžném životě. I proto jsou stále v hledáčku kyberzločinců, kteří je využívají ke svým zákeřným aktivitám. Z přehledu Kaspersky Lab vyplývá, že zločinci ve spojení s USB disky používají konzistentní arsenal hrozeb. Top 10 hrozbám přenášeným USB flash disky, jak je zaznamenal systém Kaspersky Security Network (KSN), vévodí od roku 2015 malware Windows LNK. V žebříčku se také objevuje velmi známý exploit z roku 2010 „zranitelnost Stuxnet" nebo CVE-2018-2568 a nově se na první pozice začínají tlačit minery kryptoměn.
Podle dat z KSN je velmi rozšířeným minerem na přenosných discích trojský kůň Trojan.Win32.Miner.ays/Trojan.Win64.Miner.all, který je známý od roku 2014. Po úspěšném stažení těžebního programu do počítače se skrytě nainstaluje a spustí. Miningový software je schopný stahovat z internetu požadavky, které mu následně umožňují odesílat jakékoliv výsledky na server útočníka. Aktuální data ze sítě Kaspersky Lab ukazují, že některé infekce jsou i mnoho let staré. Útočníci tak jejich prostřednictvím mohou negativně ovlivňovat výkon počítačů i řadu let.
Počet detekcí 64 bitových verzí těchto minerů každý rok o zhruba šestinu narůstá. Mezi lety 2016 a 2017 stouply o 18,42 %; pro období mezi roky 2017 a 2018 odborníci očekávají nárůst o 16,42 %. I na základě těchto údajů lze hodnotit, že šíření minerů prostřednictvím USB flash disků je velmi efektivní.
Rozvojové trhy, kde se USB disky velmi často používají v obchodním styku, jsou nejzranitelnější k infekcím přenášeným těmito médii. Nejpostiženějšími oblastmi tak jsou Asie, Afrika a Jižní Amerika. Ojedinělé případy se ale objevují i v evropských zemích a Severní Americe.
Tento rok 21. srpna odborníci Kaspersky Lab informovali o novém bankovním malwaru Dark Tequila, k jehož šíření kyberzločinci také použili USB zařízení. Tato hrozba útočila na uživatele v Mexiku přinejmenším od roku 2013. Malé USB disky podle jiného alarmující zjištění dokáží vyřadit z provozu celé výrobní linky v průmyslových podnicích. V první polovině tohoto roku totiž přispěly k šíření 8 % útoků na průmyslové řídicí systémy.
„I když už v současnosti nejsou USB disky tak efektivními přenašeči malwarových infekcí jako tomu bývalo ještě před pár lety, zůstávají podle našich dat i nadále významným hráčem. Nejen, že jsou stále běžnou součástí pracovních aktivit mnoha společností a institucí, ale pozornost hackerů přitahují i svými bezpečnostními nedostatky, které internetoví piráti snadno zneužívají. Existují ale jednoduché kroky, jak ochránit svá data a počítače před hrozbami spojenými s USB disky. Jedním z nich je používání zašifrovatelných USB flashek, k jejichž obsahu se hackeři dostanou jen velmi obtížně, nebo využívání bezpečnostních řešení, která zkontrolují nezávadnost jejich obsahu," doporučuje Denis Parinov, anti-malwarový odborník ze společnosti Kaspersky Lab.