Polský trh byl pro Pražskou strojírnu v oblasti výhybkových systémů letos jednoznačně nejsilnější. Jedná se o dodávku celkem 71 zařízení za celý rok, z čehož je 47 automatických a 24 manuálních. Rekordní objem výhybkových přestavníků dosahuje 21 300 000 korun a jde o nejvyšší tržby do Polska v historii společnosti. Část dodávek je již dodána, na zbytek polská firma ZUE ještě čeká. Pražská strojírna tak pomalu uzavírá letošní rok.
Výhybkový systém neboli přestavník je poměrně náročné technologické zařízení, které je umístěno na začátku tramvajové výhybky a slouží k přestavování jazyků u výměn do požadované polohy dle směru, jakým chceme tramvaj vést. Přestavníky mohou být automatické, tedy ovládané z kabiny tramvaje přes řídicí systém výhybek, nebo manuální.
„V oblasti přestavníků u nás stabilně dominuje trh český, kde se roční objemy zakázek pohybují okolo 20 000 000 korun. Významný je i trh australský, letos však trhlo rekord právě Polsko s objemem 21 300 000 korun," říká Robert Masarovič, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny a. s.
Nejvíce dodávek putuje zejména do polské Vratislavi, Krakova a Štětína, přestavníky české výroby však můžeme potkat i ve městech Varšava, Toruň či Elblag. Tramvajová doprava zažívá v posledních letech v Polsku svůj boom a její pokrytí v polských městech je relativně husté.
Pražská strojírna se primárně orientuje na polskou firmu ZUE. České výhybkové systémy z dílny Pražské strojírny jsou zde ovšem značně populární právě díky své jednoduchosti na údržbu.
„Výhybkové systémy jsou firmě pouze dodány, veškerou instalaci si již zajišťují sami. Servisní práce jsou ale samozřejmostí, pokud je o ně ze strany klienta zájem," vysvětluje proces Miroslav Kolář, obchodní ředitel Pražské strojírny a.s.
Provádí se i školení polských pracovníků, kteří mají v náplni práce údržbu tramvajových tratí. Školení probíhají buď ve školicích střediscích v Praze, nebo přímo v polských městech.