Poslední rok a půl byl intenzivně propojen s tématem energetické krize, která se významně dotkla mimo jiné i průmyslu a stavebnictví. Na základě toho musela většina firem podniknout kroky, které by je alespoň přiblížily k energetické soběstačnosti. Mezi ty se řadí hlavně investice do zelených energiích.
Zásadním bodem pro firmy je obecně účet za elektřinu, především pak za vytápění a chlazení. Zde je obvykle velký potenciál úspor při již poměrně malých investicích nebo úpravách režimu. Další v současnosti časté téma je izolace budovy, oken a střešního pláště, a následně také instalace fotovoltaiky. „Řádově se našim klientům podařilo ušetřit miliony korun na energiích, a to především díky instalaci tepelných čerpadel, fotovoltaiky, inteligentního řízení budov a optimalizaci nastavení jejich provozu," říká Ondřej Pěnička, ředitel facility managementu společnosti M2C.
Právě elektrická energie je zásadní pro provoz výroben v mnoha firmách. Mezi ně patří i společnost DITON, výrobce betonových výrobků pro venkovní architekturu, který má v České republice pět výrobních závodů. Implementace úsporných opatření tak byla zásadní pro chod jejich výroby. „Vyměnili jsme všechna osvětlení na výrobních závodech za LED technologie, zateplujeme administrativní budovy, u vysokozdvižných vozíků postupně nahrazujeme ekologičtějším LPG, v některých provozech přecházíme na elektrický pohon. V současnosti také dokončujeme stavbu fotovoltaických elektráren," vyjmenovává Pavel Ourada, jednatel společnosti DITON. Jak však dodává, rozhodnutí vznikla na základně dlouhodobé strategie, kterou si firma nastavila: „Úspory řešíme průběžně a činili jsme tak už před krizí."
Aktuální příklad je z konce loňského roku, kdy výrobce dětských plenek a hygienických potřeb Drylock investoval do solární elektrárny. Zařízení s instalovaným výkonem přes 2,8 megawattu (MW) může za slunečných dnů pokrýt zhruba čtvrtinu aktuální spotřeby závodu. Na celoroční bázi pak pokryje až pět procent spotřeby. Elektrárnu na ploše 28.000 metrů čtverečních vybudovala společnost SIS Renewables. „Jde o instalaci na nově vybudovanou halu, kdy důležitým faktorem byla maximalizace výkonu s ohledem na technické řešení stávající elektroinstalace a stavební konstrukce objektu," říká ředitel stavební firmy SIS Renewables Matěj Houdek. Na střeše je 6180 solárních panelů, každý o instalovaném výkonu 455 wattů.
Rozhodnutí instalovat solární panely na výrobní halu udělali před dvěma lety i ve výrobní firmě Betonpres, která vyrábí betonové střešní krytiny. „Spíše si nyní pohráváme s myšlenkou, jak rozumně solární elektrárnu rozšířit, abychom v budoucnu pokryli spotřebu energie maximální možnou měrou slunečními paprsky," říká Miroslav Ponec, výrobní ředitel společnosti Betonpres. Firma už od roku 2010 staví rozvoj na úsporných technologiích. „Tepelné zdroje ve formě geotermálních vrtů a tepelných čerpadel, výstavba velmi úsporných budov včetně výrobních hal v pasivním standardu nebo investice do úspor ve spotřebě vstupních materiálů a snížení tvorby odpadních materiálů. Jedna z nejlepších investic v poslední době byl dvojitý servo nůž, díky kterému se vrací velká část čerstvé betonové směsi zpět do výrobního okruhu," vypočítává Miroslav Ponec.
Zkušenosti firmy naznačují, že je však stále třeba technologického pokroku, aby byly solární technologie dostupné pro široké spektrum nových výrobků. „Je třeba dořešit některá slabá místa, aby se při aplikaci ve výrobcích příliš nesnižovala účinnost, a přitom se zachovala bezpečnost z požárního hlediska," dodává Ponec.