Elektrárna Dětmarovice, jediná černouhelná elektrárna Skupiny ČEZ v Česku, investovala více než 400 milionů korun do zlepšení životního prostředí. Díky v Česku unikátní modernizaci sníží množství oxidů dusíku v exhalacích přibližně o 50 procent. Na investici přispěla také Evropská unie - Fond soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí částkou 155,4 milionu korun.
„Investice je součástí dlouhodobého plánu Skupiny ČEZ, který minimalizuje dopad provozu elektráren na životní prostředí. Zároveň díky ní splníme ty nejpřísnější evropské ekologické limity a prodloužíme životnost elektrárny," řekl generální ředitel Elektrárny Dětmarovice Vlastimír Kontrik.
Do snížení exhalací oxidů dusíku elektrárna investovala již v 90. letech minulého století, kdy díky technickým opatřením začala spalovat uhlí s použitím minimálního množství spalovacího vzduchu, což přineslo první snížení vzniku oxidů dusíku přímo při hoření. Letos dokončený projekt je ještě sofistikovanější: další úpravy spalování snížily objem vzniklých oxidů dusíku a zbylé oxidy dusíky jsou odstraněny díky katalyzátoru. Vstřikování čpavkové vody do zadní části spalovací komory eliminuje riziko kontaminace popílku zbytky čpavku, což umožní kontinuitu ve využívání popílku jako stavebního materiálu. „V Česku jsme s touto metodou první, ale v zahraničí se už běžně používá," dodal výrobní ředitel elektrárny Karel Šponar.
Elektrárna Dětmarovice je svým instalovaným výkonem 800 MW největší klasickou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje i v rámci celé Moravy. Spaluje černé uhlí, ze kterého vyrábí elektřinu a teplo. Ročně dokáže vyrobit okolo 2 500 000 MWh elektrické energie (což je spotřeba více než 700 000 domácností) a cca 800 000 GJ tepla. Teplem elektrárna zásobuje města Bohumín a Orlová. Elektrárna je v rámci Skupiny ČEZ samostatnou akciovou společností.