Jednou ze základních logistických operací v naprosté většině skladů je vychystávání. V podstatě se jedná o odebírání jednotlivých položek ze skladových pozic a jejich následnou kompletaci do podoby konkrétní zakázky.
Nezáleží přitom, jestli se jedná o vychystávání v distribučním centru řetězce pro rozeslání zboží na jednotlivé prodejny, vychystávání ve skladu e-shopu před odesláním objednávky zákazníkovi, nebo vychystávání ve skladu výrobní firmy před odesláním součástek na výrobní linku. Princip manipulace zůstává stejný. Moderní systémy pro vychystávání však můžeme rozdělit na dva typy - Man-to-Goods a Goods-to-Man. Jejich vhodná volba pro konkrétní skladovací prostory je závislá na množství faktorů. Rozhodující je například počet zaskladněných položek, požadovaná rychlost obrátky, rozměry jednotlivých položek i prostorové možnosti jednotlivých skladů.
Man-to-Goods
Vychystávání zboží označované jako Man-to-Goods je založené na principu „člověk ke zboží". Manipulant se v tomto případě musí jakýmkoli způsobem pohybovat přímo ve skladu mezi zaskladněnými regály. Tyto běžné sklady se stacionárními regály je možné obsluhovat buď zcela manuálně, anebo s využitím horizontálních či vertikálních vychystávacích vozíků. Tento typ vychystávání nachází uplatnění především v maloobrátkových provozech, protože nedosahuje tak vysokého výkonu, aby mohl funkčně obstarat náročnější skladové provozy.
Horizontální vozíky jsou určeny k vychystávání z první regálové úrovně (z podlahy). V kombinaci s volitelnou výsuvnou plošinou je pak možné s nimi vychystávat i z druhé regálové úrovně. Nízkozdvižné vozíky pro vychystávání se většinou vybavují delšími vidlemi o délce 2 400 nebo 3 600 mm pro převoz dvou či tří palet. Obsluha tak díky tomu během jednoho průjezdu skladem může zvládnout co nejvíce práce. Například firma Jungheinrich nabízí různé konfigurace s nosnostmi od 1 do 2,5 tun se širokým výběrem doplňkové výbavy, prostřednictvím které je možné zvýšit komfort i výkon obsluhy.
Vertikální vychystávací vozíky umožňují vychystávání zboží uskladněného až ve výšce 14,5 metru. Mají ergonomicky uzpůsobenou kabinu řidiče, aby bylo možné bezpečně obsluhovat i nejvyšší patra regálů. Vertikální vychystávací vozíky doporučujeme vybavit skladovou navigací, která umožňuje zvýšit efektivitu procesů. Obsluha pak jen drží ovládání pojezdu a nejkratší možnou trasu ke zvolené skladové položce si na základě údajů z WMS systému spočítá vozík sám. Pro vertikální vychystávání je kromě běžných vozíků možné využít i třístranný zakladač. S jeho pomocí pak lze celé palety pohodlně zakládat a následně z nich i pickovat.
Goods-to-Man
Logistické systémy označované jako Goods-to-Man fungují na principu „zboží k člověku", což dokonale vystihuje podstatu jejich fungování. Manipulant - takzvaný picker - stojí na stanovišti a požadované skladové položky jsou mu automatizovaným logistickým systémem dopraveny přímo pod ruku. Picker pak jen vybere požadované množství dané položky, zkompletuje ji s ostatními a následně konkrétní zakázku odešle k dalšímu zpracování. Právě v případě kompletace zakázky z více položek systém sám zajistí, aby manipulant na stanovišti dostal jednotlivé položky ve správném pořadí. Goods-to-Man systémy tak díky vysoké míře automatizace významným způsobem zvyšují produktivitu lidské práce.
Typickými příklady logistických systémů založených na principu přepravy skladových položek až k lidem jsou systémy ASRS (Automatic Storage and Retrieval System) jako je například Miniload, dále také jeřábové zakladače pro celé palety či vertikální výtahové systémy, jako je Jungheinrich LRK/PRK. Kromě vysokého výkonu a produktivity je jejich velkou výhodou i úspora místa ve skladu. V případě využití automatizovaných logistických systémů je možné na plochu skladu umístit mnohonásobně více zboží, než umožňuje sklad využívající běžnou manipulační techniku a stacionární regály.