Konference kvality aneb nové normy a zkušenosti v praxi zněl název letos již druhého ročníku. Konference byla pořádána nakladatelstvím Verlag Dashöfer, konala se 31. října 2018 a reagovala na celou řadu změn v oblasti norem, právních předpisů souvisejících s managementem kvality, požadavků na akreditaci a certifikaci a poukázala na nezbytnost inovací nejen ve výrobní sféře. Přednášející konference se podělili
o dlouhodobé zkušenosti s problematikou řízení kvality ve výrobě i ve službách a na četných příkladech předvedli, jak novinky v dnešní uspěchané době elegantně implementovat do praxe.
Hlavní garantka konference Ing. Monika Becková, která vystoupila s několika příspěvky a zároveň celou akci moderovala je zkušenou lektorkou, která pracuje jako poradce/auditor QEMS, BOZP, EnMS, GDPR a jako manažerka jakosti. Jako odborná poradkyně spolupracuje s řadou organizací, má zkušenosti v oblasti posuzování shody a certifikace výrobků, implementace a zlepšování systémů managementu ve výrobě i službách.
Jako první přednášející vystoupil Ing. Miroslav Žilka, Ph. D. z ČVUT Fakulty strojní, který se specializuje na školení v oblasti ekonomického a environmentálního hodnocení technických projektů, nákladového řízení a integrace systému podnikového řízení a výrobního managementu. Na konferenci vystoupil s příspěvkem Životní cyklus produktu, kde představil nástroje a metody pro podporu řízení jednotlivých fází projektů a současně účastníkům přiblížil nové technologie a novinky v softwarových podporách, které velkou měrou v konečném důsledku přispívají ke konkurenceschopnosti podniku.
Jeden z hlavních bloků konference pod taktovkou Ing. Moniky Beckové se zabýval zkušenostmi s novými požadavky na systémy managementu kvality po dvou letech praxe a po skončení přechodného období. Na konkrétním příkladu byla předvedena aplikace nových požadavků a také se hovořilo o potížích, které revidovaná norma přinesla. V dalším příspěvku Ing. Monika Becková předvedla příklady a výhody aplikace podobných požadavků různých norem v integrovaných systémech řízení. Na konferenci nemohlo chybět dnes tak hojně diskutované téma GDPR a to konkrétně v souvislosti se systémy kvality. Jako doplnění k tomuto tématu lektorka ukázala a okomentovala vzory smluv a souhlasů se zpracováním osobních údajů.
Celé jedno téma se zabývalo novinkami a očekávanými změnami norem a normativních dokumentů v systému kvality a jejich dopadem do praxe. Zvláštní pozornost pak byla věnována právě vyšlé normě pro interní audity ISO 19011:2018. Lektorka předvedla přehlednou tabulku, ve které porovnala obsah normy předchozí a nové a okomentovala nové a změněné termíny této normy. Jako doplněk k tomuto tématu byly přidány příklady záznamů z provedených interních auditů.
Další z příspěvků měl Ing. Pavel Scholz, který je vědecko-výzkumným pracovníkem a lektorem na Ústavu řízení a ekonomiky podniku, Fakulty strojní, ČVUT v Praze. Zaměřuje se primárně na oblast počítačové simulace podnikových systémů a procesů a dále na moderní trendy a nástroje v oblasti výrobních systémů. Jeho příspěvek byl právě z této oblasti a měl název Modelování a optimalizace podnikových systémů a procesů. Přednáška byla doplněna příklady Diskrétní simulace podnikových systémů a procesů v prostředí softwaru Plant Simulation od firmy Siemens.