Za letošní dobrou úrodou ovoce a hroznů vína je vedle počasí i bezpočet hodin věnovaných ošetřování jednotlivých plodin. Markantní je to zvláště u vinné révy, která je choulostivá po dobu své vegetace na celou řadu nepřátel jak mezi viry, bakteriemi nebo parazitickými houbami, tak i mezi hmyzími škůdci, kteří způsobují řadu chorob, léčených v případě plísní nejčastěji fungicidními prostředky. Otázkou je, jak včas a systematicky najít ta místa, která ošetření potřebují i u rostlin na ploše rozsáhlých vinic. Na několika místech k tomu dnes už výrazně pomáhají drony, v závěsu vybavené vhodnou senzorovou technikou.
Jeden takový systém, vyvíjený nedaleko od nás v Ústavu technické fyziky v německém Lampoldshausenu, nese tak v závěsu laserový detektor velikosti přibližně krabice od bot. Vysílaný laserový paprsek vyvolává na révě fluorescenční efekt, podstatný pro posouzení zdraví rostliny. Ten pak analyzuje spektrometr, vyvinutý v ústavu speciálně pro tuto aplikaci. Spektrum se liší podle toho, zda je réva zdravá, nebo je napadena houbou. Laserový paprsek je bezbarvý a pro zdraví člověka nikterak nebezpečný.
JAK TO DĚLAJÍ V KALIFORNII
Jinou cestou na to jdou v kalifornské Sky Squirrel Technologies, od letošního ledna spojené s VineView ve stejnojmennou firmu v Halifaxu. Ta drony nad vinicemi využívá v kombinaci s multifunkční nebo infračervenou kamerou, doplněnou podle potřeby i jinými senzory. Jejich snímky detekují změny v barvě listů, které pak mohou odhalit počáteční stavy onemocnění révy stejně jako rozdíly ve spektru v minulém případě. Praxe tady je taková, že snímky farmáři využívají po jejich obdržení nejen pro sledování zdraví plodin, ale i úrovně vlhkosti pro závlahový režim.
Pro obsáhlejší průzkum přitom Vine-View vedle dronů užívá i letounů Cessna, vybavených kamerovým systémem, který při letu ve výšce od 600 do 1 200 m slouží k prostorovému odlišení zdravých a infikovaných vinic. Původní záměr VineView používat drony jen pro menší vinice do rozlohy 100 akrů a pro větší pak letecký průzkum bere už dnes zčásti za své díky vybavení dronů novými bateriemi se zvýšenou životností, a tedy i zvýšeným doletem.
Všechny tyto uváděné průzkumy jsou jistě záslužné, co by však vinařům pomohlo nejvíc, by bylo propojit jejich výsledky s prováděním automatického postřiku. Ale zdá se, že ani to nebude trvat dlouho a přijde i taková nabídka. VineView používá drony od společnosti DJI, která už v minulém roce představila na veletrhu SIMA 2017 v Paříži oktokoptéru AGRAS MG-1, která může nést desetilitrový zásobník kapaliny s tryskami. Dron je vybaven trojicí radarů, které řídí jak jeho vzdálenost od země, tak i od plodiny, a dokáže se vyhýbat plochám, které se nepostřikují. Upravovat se dá variabilně i dávka postřiku. Když je nádrž na postřik prázdná, dron se automaticky vrátí na místo, odkud vzlétl. Tam se nádrž doplní a případně vymění baterie.