Česká rada pro šetrné budovy v pátek 19. července 2019 slavnostně předala řediteli distribučního centra Amazonu Michalu Šmídovi ocenění - TOP 10 přelomových šetrných budov. Projekt, který pro Amazon realizovala společnost Panattoni Europe, vyznamenala Česká rada pro šetrné budovy při příležitosti 10 let od svého založení. Na prestižním seznamu se Amazon v Dobrovízi ocitl vedle Národní technické knihovny v Praze, centrály ČSOB v pražských Radlicích a dalších jedinečných staveb, jejichž dokončení se hodnotí jako přelom v oblasti udržitelného rozvoje. Amazon v Dobrovízi tak získal již deváté profesní ocenění a tentokrát zazářil i mimo oblast průmyslového developmentu.
„Distribuční centrum Amazonu vnímáme jako milník, který pomohl nejen naší společnosti v dalším směřování a profilování, ale skokově posunul vnímání udržitelného rozvoje celého průmyslového trhu v ČR. Od té doby jsme postavili přes 300 000 m2 průmyslových budov s prestižní ekologickou certifikací BREEAM. Certifikace se pro nás stala standardem v minimální úrovni Very Good dle posledních a tedy nejpřísnějších verzí požadavků BREEAM na udržitelnost. Technologie použité v distribučním centru Amazonu v Dobrovízi však dodnes patří mezi to nejlepší z oblasti udržitelného rozvoje," řekl Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro ČR a Slovensko.
„Jedním z hlavních cílů Amazonu je ekologie, udržitelný rozvoj, minimalizace negativního dopadu našeho podnikáni na životní prostředí - ochrana zákazníků a zachování planety pro další generace. Celosvětově investujeme do projektů, které k tomu přispívají. Rovněž klademe důraz na to, abychom působili v budovách s nízkou energetickou účinností a nízkými náklady na údržbu. Jsme hrdí na to, že budova v Dobrovízi tento závazek více než splňuje," řekl Michal Šmíd, generální ředitel distribučního centra Amazonu v Dobrovízi.
„Distribuční centrum Amazonu v Dobrovízi považujeme za jedinečný projekt, který v uplynulé dekádě znamenal průlom v celém oboru a zásadně změnil vztah uživatelů, developerů i investorů průmyslových staveb k udržitelnému rozvoji. Budova se stalo v mnoha ohledech vzorem pro další rozvoj průmyslového developmentu v České republice," řekla Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.
Distribuční centrum Amazonu v Dobrovízi dosáhlo v rámci certifikace BREEAM Excellent impozantního skóre 76,8 %, a stalo se tak v době svého vzniku nejekologičtější průmyslovou budovou na světě. Zajímavostí je, že rekordního výsledku dosáhla budova i při tlakové zkoušce těsnosti. Hala dále vyniká minimální spotřebou vody, elektřiny, tepla a nízkými emisemi oxidů dusíku z plynového vytápění. Je vybavena rekuperací, osvětlením LED se senzory a inteligentním systémem řízení. Ze samotné výstavby lze dále vyzdvihnout použití materiálů s omezením těkavých organických látek a výraznou recyklaci stavebního odpadu. Kvůli zachování krajinného rázu v okolí byly vysazeny stromy a široká škála místních rostlin.
Budova dále vyniká několika pozoruhodnými technickými detaily, které ještě snižují její dopad na životní prostředí a zároveň v průmyslových prostorech nejsou úplně běžné. V místech spotřeby energií je nainstalované podružné měření, dešťové vody jsou vsakované do přilehlých retenčních nádrží a na WC jsou osazeny úsporné vodovodní baterie a splachování. Nákladové můstky jsou vybaveny nafukovacími límci, které zabraňují tepelným ztrátám, což hraje značnou roli zejména v zimních měsících. Interní a externí osvětlení řídí soumraková a pohybová čidla.