Společnost Cisco představila novou platformu Cisco IoT System určenou pro správu rozsáhlých sítí Internetu věcí s velkým množstvím různorodých koncových bodů a systémů. Kromě zjednodušení správy přináší Cisco IoT System možnost sběru dat ze všech prvků v síti a jejich analýzu pro provozní, obchodní a bezpečnostní účely. Spolu s novým systémem společnost Cisco představila řadu nových kompatibilních produktů pro internet věcí.
Cisco IoT System umožňuje podnikům různých oborů včetně průmyslové výroby, těžebního průmyslu, energetiky nebo dopravy i organizacím veřejné správy (veřejná bezpečnost, správa města a obcí) vytvářet a rozvíjet IoT řešení pro efektivnější provoz a řízení.
„Internet věcí znamená z hlediska dosavadního fungování síťové infrastruktury velkou výzvu. Dříve měli správci připojená zařízení jednoduše pod kontrolou, to už dnes ale přestává platit. Do sítě se připojuje stále více zařízení a senzorů, což znamená mimo jiné potenciální bezpečnostní riziko a komplikovanou správu pro tyto, většinou kritické, produkční systémy," uvádí Jiří Rott, systémový inženýr společnosti Cisco. „Nová platforma Cisco IoT System umožní zjednodušit správu rozsáhlých sítí, zvýšit přehled o jednotlivých zařízeních a zjednodušit vývoj uživatelských aplikací. To přinese nejen zefektivnění práce administrátorů a zkrácení procesu implementace IoT řešení, ale i vyšší bezpečnost. Cisco IoT System je tak uceleným nástrojem, který firmám pomůže zvládnout změny související s digitalizací a fenoménem internetu věcí. Digitální revoluce může podle studie Centra DBT přinést problémy až čtyřem z deseti dominantních firem ve svých oborech," doplňuje Jiří Rott.
Platforma Cisco IoT System je vystavěna na šesti základních pilířích tvořících základ architektury pro digitalizaci společnosti a tím i zvládnutí nových nároků, které před firmy staví digitální revoluce.
1. Síťová konektivita
Základním stavebním prvkem platformy je samozřejmě síťová infrastruktura, zejména průmyslové směrovače, přepínače a bezdrátové prvky v odolném i běžném provedení.
2. Fog Computing
Fog Computing patří podle společnosti Cisco k nejdůležitějším trendům letošního roku. Jedná se o distribuovanou výpočetní infrastrukturu pro internet věcí, která rozšiřuje výpočetní schopnosti - a tedy i analýzu a předzpracování dat - na „okraj" sítě. Umožňuje zákazníkům místně analyzovat a koncentrovat data pro zefektivnění jejich přenosu tak, aby bylo možné okamžitě ekonomicky získávat analytické výstupy z připojených zařízení. Neméně důležité je lokálně uzavřít kritické servosmyčky systémů pracujících v reálném čase a získat tak nezávislost na případnou nedostupnost síťové konektivity. Cisco odhaduje, že v roce 2018 bude 40 % dat vzniklých v internetu věcí zpracováváno konceptem Fog Computing. Více než 25 síťových produktů Cisca podporuje výpočetní infrastrukturu Fog Computingu, která s tradičním síťovým operačním systémem IOS tvoří platformu IOx pro zpracování dat na okraji sítě.
3. Bezpečnost
Bezpečnost je klíčovou komponentou v Internetu věcí, která v sobě spojuje fyzické a kybernetické zabezpečení pro ochranu hmotného i nehmotného majetku. Zahrnuje portfolio produktů pro dohled nad IP provozem, portfolio síťových produktů včetně bezpečnostní technologie TrustSec a řešení pro cloudovou bezpečnost, která umožňují uživatelům detekovat, sledovat a řešit útoky proti sítím, systémům a aplikacím i proti fyzickým zařízením.
4. Analýza dat
Cisco IoT System poskytuje optimalizovanou infrastrukturu pro shromažďování dat a analýzu reálně využitelných očištěných dat pomocí portfolia řešení Cisco Connected Analytics i software od dalších partnerů.
5. Řízení a automatizace
Cisco IoT System umožňuje jednotnou a efektivní správu, řízení, zabezpečení, dohled a podporu samostatných funkčních částí v prostředí s rostoucím počtem koncových bodů a aplikací.
6. Platforma pro tvorbu a implementaci IoT aplikací
Nově vytvořená platforma pro internet věcí nabízí sadu rozhraní pro programování aplikací (API) pro průmyslové podniky, veřejnou správu, partnery a nezávislé dodavatele, kteří s jejich pomocí mohou efektivněji a rychleji navrhovat, vyvíjet, odlaďovat a implementovat vlastní aplikace využívající vlastností IoT platformy.