Jízda autem se proměňuje. Nová vozidla nám totiž nabízí mnohem víc než jen přesun z bodu A do bodu B. Trend digitalizace se promítl i do výroby automobilů a klíčovým prvkem moderního auta se stávají čím dál větší a chytřejší obrazovky, díky kterým můžeme auto lépe ovládat. Kam až se dá ale tento uživatelský zážitek posunout? Co takhle 3D displej přes celou délku palubní desky? Digitalizace kokpitu je jedním z hlavních témat, kterým se věnují v závodě Continental v Brandýse nad Labem. Pro světové automobilky tu vyrábějí multimediální systémy a jejich přední displeje, palubní přístroje, ovládací panely klimatizací, eCall systémy, autorádia nebo řídicí jednotky palivových systémů.
Tlačítko pro každou funkci svého auta už dnes naštěstí nepotřebujete. S dnešními možnostmi by se do interiéru vozidla možná ani nevlezly. Displej v autě nejen sjednotil všechny tyto funkce na jedno místo, ale také umožnil nástup mnoha nových. „Současné displeje nabízejí řidiči širokou škálu možností - od sledování navigace přes přehrávání hudby až po spárování s mobilním telefonem k využití nejrůznějších aplikací. V Continentalu vyvíjíme nové technologie, které dokážou ovládání displeje vautě ještě více zjednodušit a zintenzivnit požitek z řízení," říká Tomáš Vondrák, ředitel brandýského závodu.
V brandýském závodě Continental jdou ruku v ruce s nejnovějšími trendy a už loni uvedli do sériové výroby displej pokrývající více než polovinu předního kokpitu. Na globální úrovni následně Continental plánuje vyrábět displeje přes celou palubní desku (tzv. Pillar-to-Pillar) od roku 2024. Funkce multitaskingu umožní spolujezdci na své půlce koukat na film, zatímco se řidič nerušeně věnuje jízdě. Displeje mají antireflexní vrstvu, kterou zajišťují unikátní technologie Optical bonding a Hybrid bonding. Díky tomu nebudou odrážet světlo, které by mohlo řidiče při jízdě oslňovat.
Pomáhají i tlačítka, která nejsou vidět. Senzory rozpoznají přibližující se prst a zobrazí příslušné symboly, které v uživateli navodí pocit drobných výstupků z obrazu. Poté se změří tlak vynaložený při dotyku, aby nedošlo k náhodné aktivaci nějaké funkce. Při odtažení ruky displej zhasne a vrátí se zpět do původního režimu.
V budoucnosti budou mít řidiči k dispozici i hlasového asistenta Alexa od Amazonu. Virtuální pomocník založený na umělé inteligenci umožňuje snazší ovládání vozidla. Stačí říct a najde vám cestu domů, pustí oblíbenou hudbu, přečte zprávy nebo pomůže nakoupit.
Tolik funkcí však potřebuje spolehlivé centrální řízení, proto společnost Conti- nental AG jako první dodavatel automo- bilových dílů zavedla do výroby vysoce výkonné počítače pro vozy světových značek. Centralizované vysokorychlostní a výkonné počítače, tzv. High Performance Computer (HPC), jsou přelomovou technologickou změnou. Propojují funkce napříč doménami, zvyšují bezpečnost prakticky všech prvků na vozidle, snižují náklady na servis, ale také uchovávají schopnosti vozu na té nejsoučasnější úrovni, protože umožňují výrobcům řešit problémy a doplňovat nové softwarové funkce už během životnosti automobilu.
Závod Continental v Brandýse nad Labem loni zahájil výrobu těchto „centrálních mozků" pro zákazníka BMW a jeho první plně elektrické SUV iX.