Signály bluetooth mobilních telefonů pomohou automatizovat trasování kontaktů Covid-19 při zachování soukromí.
Ve chvíli, kdy je kdokoliv diagnostikován jako Covid-19 pozitivní, rozjíždí úředníci navázaní na zdravotníky pátrací akci s cílem identifikovat pokud možno všechny lidi, s nimiž byl nakažený v úzkém kontaktu. Zjevně přicházejí na mysl členové rodiny, spolupracovníci či přátelé. Při troše snahy a štěstí diagnostikovaný nikoho ze svého bezprostředního okolí neopomene, ale co lidé, které minulý týden potkal v lékárně, na poště nebo v prodejně potravin? Nebo kdokoliv koho potkal na ulici?
Tým vedený výzkumníky MIT a zahrnující odborníky z mnoha institucí vyvíjí systém, který rozšiřuje „manuální" trasování kontaktů a zároveň zachovává soukromí všech jednotlivců. Systém spoléhá na signály Bluetooth krátkého dosahu vysílané z chytrých telefonů lidí. Tyto signály představují náhodné řetězce čísel, které si ostatní chytré telefony v okolí pamatují.
Pokud osoba testuje pozitivní, může nahrát seznam řetězců, které jejich telefon vyslal za posledních 14 dní, do databáze. Ostatní lidé pak mohou prohledat databázi a zjistit, zda některý z nich neodpovídá těm, které přijaly jejich telefony. Pokud dojde ke shodě, bude majitel telefonu informován o tom, že mohl být vystaven působení viru, a získá informace o dalších krocích, které je třeba podniknout. Celý tento proces probíhá při maximálním zachování veškerého soukromí Covid-19 pozitivních pacientů i těch, kteří si chtějí zkontrolovat, zda nebyli s infikovanou osobou v kontaktu.
"Pro tato vysílání používáme kryptografické techniky pro generování náhodných rotujících čísel, která nejsou jen anonymní, ale jsou také pseudonymní, protože neustále mění své" ID "a které nelze vysledovat zpět k jednotlivci," říká Ron Rivest, profesor a ředitel Institutu MIT řešitel projektu.
Tento přístup k soukromému automatizovanému trasování kontaktů bude k dispozici mnoha cestami, mimo jiné prostřednictvím úsilí o ochraně soukromí zahájeného na MIT v reakci na Covid-19 nazvanou SafePaths. Tuto širokou sadu mobilních aplikací vyvíjí tým pod vedením Ramesha Raskara z MIT Media Lab. Konstrukce nového systému založeného na technologii Bluetooth těží z rané práce SafePaths v této oblasti.
Na obdobném principu pracuje také aplikace eRouška, která pochází z dílny sdružení COVID19CZ, je součástí systému Chytrá karanténa ministerstva zdravotnictví a je k dispozici ke stažení v Google Play. Ta využívá Bluetooth v mobilních telefonech k ukládání kontaktů s dalšími lidmi, kteří aplikaci používají.