Energocentrum Vítkovice, které je významným dodavatelem tepla pro průmyslové podniky, veřejnou správu i domácnosti, prochází kompletní modernizací zdrojů. Revitalizace zajistí dodávky pro zákazníky i po roce 2020 a desetinásobně sníží emise. Renovaci Energocentra zajišťují ostravské firmy ČEZ Energo a ČEZ Energetické služby.
„Energetika prochází největší revolucí za posledních padesát let. Míří k menším ekologičtějším zdrojům a úsporným a chytrým řešením," říká Pavel Cyrani, člen představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ. „Skupina ČEZ ESCO je jedničkou na tomto trhu nejen v Česku, ale i v celém středoevropském regionu. Základními kameny jeho úspěchů jsou firmy z Ostravska."
ČEZ Energo je největším provozovatelem kogeneračních jednotek na českém trhu. Má jich ve správě 118 o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 93 MW a tepelném 194 MW. Za posledních pět let tento výkon stoupl na téměř pětinásobek. ČEZ Energetické služby jsou největším českým poskytovatelem služeb souvisejících s výstavbou, provozem a údržbou energetických zařízení a modernizací osvětlení. Finanční výsledky obou firem rostou dvouciferným tempem ročně.
„Tržby celého ČEZ ESCO chceme v letošním roce zvýšit o polovinu a ČEZ Energo a ČEZ Energetické služby se na tom budou podílet podstatnou měrou," říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Sektor energetických úspor a služeb (tzv. ESCO) v současnosti roste v Evropě rapidním tempem a významně se podílí na evropských cílech snížit energetickou náročnost zdejšího průmyslu. Nabízí chytrá řešení jako renovace energetických hospodářství ve firmách a průmyslových areálech, ekologickou modernizaci budov, chytré osvětlení nebo instalaci ekologických zdrojů.
Příkladem je revitalizace Energocentra Vítkovice, kterou zajišťují právě ČEZ Energetické služby a ČEZ Energo. Významný dodavatel energií pro oblast Vítkovic, mezi jehož zákazníky patří Třinecké železárny, Vítkovice Holding, Vítkovická Nemocnice Ostrava i domácnosti z vítkovické lokality, prochází nyní kompletní rekonstrukcí. Dosavadní dva černouhelné kotle o celkovém výkonu 182 MW, které přestanou v roce 2020 plnit emisní limity, budou nahrazeny plynovou kotelnou se třemi kotly a kogeneračními jednotkami.
Nové ekologické řešení výrazně sníží emise síry, dusíku, tuhých znečišťujících látek i oxidu uhličitého. Konkrétně klesnou ročně emise oxidů síry o 410 tun (100 %), oxidů dusíku o 288 tun (93 %), TZL o 5,8 tuny (96 %) a C02 o 109 tisíc tun (81 %). Celková investice do ekologizace provozu Energocentra dosáhne 138 milionů korun.
Titulní foto: Dvě kogenerační jednotky z celkových čtyř