Kontinuální diskuze s exportéry během koronavirové krize mj. i v rámci odborných sekcí (průmyslová, zahraniční, zdravotní a další) a během proexportních akcí ukazují aktuální potřeby českého exportu:
1. Zahraniční pracovní cesty
Exportéři vítají systém semaforu spuštěný MZV, ale potřebují harmonogram (alespoň orientační) pro cestování i do dalších zemí, zejména mimo EU. Do TOP 20 destinací s největším objemem českého exportu patří mj. USA, Rusko, Čína, Turecko či Ukrajina, významnými zeměmi z hlediska nárůstu vzájemného obchodu je i Jižní Korea, Spojené arabské emiráty či Vietnam. Hlavním cílem zde je návštěva zahraničních partnerů pro obchodní jednání, vysílání odborných pracovníků pro uvádění výrobních zařízení do provozu, ale také marketingové aktivity k získání zakázek nových, tedy například prezentace výrobků, účast v podnikatelských misích či veletrzích a výstavách v zahraničí.
AKCE: Urychlit jednání s dalšími, zejména mimoevropskými státy s cílem umožnit pracovní cesty bez karantény při vstupu a návratu.
Směřuje k: MZV ČR, vláda
2. Akceschopný systém exportního financování
Klíčové je nyní udržet stávající zákazníky. Exportéři registrují potíže s obnovením obchodních vztahů a jejich zákazníci mají potíže s cash flow, nyní intenzivně jednají o garancích, termínech a postupu financování. Typicky exportér nabídne tyto podmínky: 20% nevratná záloha, druhá splátka 70-80% před expedicí, to je pro zákazníka komfortní, ale pro výrobce to znamená, že musí doma hledat finance na profinancování subdodávek. To je složité kvůli chybějícímu zajištění případného úvěru pokrývajícího výrobu pro export. Banky primárně hodnotí schopnost podnikatele splatit úvěr. Záruka za úvěr pro export musí být bankami akceptována jako bonitní ručení i za cenu toho, že se tato záruka propojí s inkasem některé zálohové faktury před expedicí.
Současné programy pomoci nezahrnují možnost poskytovat státní záruky za bankovní garance, které musí exportéři vystavovat ve vztahu ke svým zahraničním partnerům (APGs, Performance bondy), aby mohli inkasovat ze zahraničí platby z běžících kontraktů. Velkým limitem je také neochota českých bank (s francouzským, německým, italským či belgickým vlastníkem) financovat obchody do zemí, které mateřská banka zařadila na rizikový seznam, přestože je vývoz to těchto zemí v souladu s Evropskou bezpečnostní politikou. V praxi je nemožné dostat garanci či avízo akreditivu bez ohledu na to, že obchod je schválen českými orgány.
AKCE: Nastavit produkt pro záruky za export a produkt pro záruku za předexportní úvěr k zajištění výroby pro export. Poskytnout financování na obchody schválené českými orgány.
Směřuje k: EGAP, ČEB, ČMZRB
3. Bilaterální vztahy a vstřícnost při udělování vývozních licencí
Politici si musí být vědomi, že jejich vyjádření mohou ovlivnit úspěšnost českých exportérů na zahraničních trzích. Týká se to například Ruska, Číny nebo USA. Exportéři jsou těmi, kteří nesou důsledky prohlášení politiků, přičemž cílem těchto prohlášení často je pouze zviditelnění konkrétních politiků. Zpětná vazba exportérů ukazuje, že zejména v této době, kdy obtížně obnovují obchodní vztahy se zahraničními partnery, potřebují, aby politici pečlivě zvažovali svá prohlášení a jejich důsledky. I kroky realizované na regionální či místní úrovni mohou negativně ovlivnit vztahy v byznysu mezi obchodníky v dotčených zemích.
Exportéři, zejména z oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu, požadují větší flexibilitu ze strany Licenční správy Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Cílem je zrychlení licenčního řízení a vydávání licencí s přihlédnutím k praxi jiných států EU. Není neobvyklé, že nejsou vydávány licence do zemí, kam ostatní státy EU licence vydávají. V případě posuzování materiálu dvojího užití apelujeme na pragmatický přístup. Např. je ověřeno, že výrobci motorů z Německa či Nizozemska bez omezení mohou vyvážet své výrobky do teritorií typu Čína. Výrobci vojenského materiálu z Bulharska mohou (na rozdíl od těch z Česka) bez omezení vyvážet své výrobky do všech neembargovaných zemí, např. do Turecka.
AKCE: Výzva k uvážlivosti prohlášení politiků. Apel na zrychlení licenčního řízení, resp. uvedení do souladu s ostatními zeměmi EU, např. formou srovnávací právní analýzy exportu povolovaného v jiných zemích EU a v ČR.
Směřuje k: Vyjádření politiků na všech úrovních, resp. Licenční správa MPO a Ministerstvo zahraničních věcí ČR.