Český medicínsko-technologický startup Mindpax, který propojuje technologie s medicínou za účelem zkvalitnění léčby pacientů s těžkými duševními nemocemi, získává investici 35 milionů korun na rozvoj své platformy. Ta pomáhá k lepšímu pochopení průběhu bipolární poruchy u pacientů a optimalizuje jejich léčbu, využívá k tomu nejnovějších poznatků z oblasti fyziologie, psychiatrie a moderních technologií. Nové prostředky do startupu putují od českých investorů Nation 1, Redwood Capital a soukromých investorů Vlastimila Palaty a Ivana Hrušky. Startup investici využije na rozšíření funkcionality technologie a růst odborných týmů v Česku a Německu. Celé digitální řešení Mindpax bylo schváleno Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako první notifikovaný zdravotnický prostředek tohoto typu.
Bipolární poruchou trpí přibližně 1 % celosvětové populace. Její léčba je obtížná a nese s sebou velké riziko relapsu. „Tato chronická psychická nemoc u pacientů vyvolává v několikaměsíčních cyklech manické stavy, které následně střídá dlouhodobá deprese. Je s ní spojená vysoká sebevražednost, až v desítkách procent," vysvětluje rizika MUDr. Filip Španiel, Ph.D., jeden z odborných poradců Mindpaxu.
Negativní dopady nemoci umí eliminovat systém Mindpax, který zahrnuje webový portál, mobilní aplikaci a aktigrafický senzor v náramku, díky kterému dlouhodobě a kontinuálně zaznamenává vývoj onemocnění. Zároveň uživateli i jeho ošetřujícímu lékaři pomáhá v efektivnějším rozhodování a vhodném uzpůsobení léčebného postupu.
„U bipolární poruchy mají na její vývoj vliv parametry jako spánek a aktivita pacientů. Zjistili jsme, že díky jejich sledování dokážeme předvídat, jakým způsobem se nemoc bude vyvíjet, a pomoci tak k efektivnější léčbě," popisuje Daniel Novák, vedoucí analytického týmu startupu Mindpax.
Nástroj míří s investicí do světa
Mindpax v současné době poskytuje monitorování objektivních fyziologických dat, nálady, situačních faktorů a celkovou vizualizaci denního režimu u pacientů s bipolární afektivní poruchou nebo psychotickým onemocněním. Zobrazením těchto dat cílí Mindpax na posílení prevence rozvoje afektivních a psychotických epizod. Vyšší informovaností má systém pomoci pacientovi i jeho psychiatrovi lépe porozumět průběhu nemoci a pochopit ji.
Nástroj nyní získává investici ve výši 35 milionů korun od tuzemských investorů. Finance mají podle spoluzakladatele a CEO Pavla Nevického pomoci k rozvoji produktu, růstu týmů i zahraniční expanzi. „Pracujeme na nové verzi produktu, která rozšíří možnosti monitoringu pacienta a dat dodávaných lékaři. Prostřednictvím aplikace bude mít pacient po ruce odbornou psychologickou podporu a možnost komunikace přímo s ošetřujícím lékařem. Současně do našich týmů hledáme nové kolegy mluvící evropskými jazyky, mimo angličtinu, kteří mají psychologickou odbornost. A plánujeme náš záběr rozšířit z bipolární poruchy i na běžné deprese, kterými celosvětově trpí až 10 % populace."
Investice přišla z Česka
Investory jsou Ivan Hruška, prezident Ness Europe a SVP Globallogic CEE, a Vlastimil Palata, vicechairman AutoCont CZ. Společně s nimi se zapojuje Redwood Capital, který současně Mindpaxu pomohl s rozjezdem coby andělský investor. Deset milionů korun vkládá i český venture kapitálový fond Nation 1, který v Česku podporuje řadu startupů s mezinárodními ambicemi. „Mindpax je skvělým příkladem toho, jak technologie pomáhají zlepšovat naše životy. Dokáže zefektivnit léčbu pacientů i potenciálně předejít vzniku krizových situací. Pro Nation 1 je také důležitý přesah Mindpaxu za hranice ČR. Důkazem úspěchu jsou jeho výhry v mezinárodních soutěžích," říká Marek Moravec, managing partner Nation 1.
Finanční podpora startupu navazuje na řadu jeho nedávných úspěchů. Vloni byl přijat do J&J akcelerátoru JLABS jako první digitální zdravotnická společnost a také jako jediná evropská nadnárodní firma do projektu J&J TAP. Na prestižní německé přehlídce zdravotnických technologií BioVaria Munich byl zvolen Nejslibnějším zdravotnickým startupem a byl zvolen jako jeden z dvou německých startupů do programu EIT Health Go Global Canada. Český startup také získal zdravotní certifikaci CE Medical Device od českého regulátora SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) a certifikaci ISO 13485 na kvalitu výroby. Dnes společnost sleduje záznamy pacientů nejen v ČR a Německu, ale také v Jižní Africe, a oblast své působnosti plánuje v brzké době rozšířit.