České vysoké učení technické posílí rozvoj kvantových počítačových dovedností studentů a bude připravovat nové odborníky na kvantové počítače. Univerzitě to umožní připojení ke kvantové počítačové síti společnosti IBM.
České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) je první institucí v České republice, která se připojila ke kvantové počítačové síti společnosti IBM, s cílem pokročit v rozvoji dovedností v oblasti kvantových počítačů a výzkumu v zemi. Stalo se tak v rámci pondělního setkání na půdě ČVUT „Kvantové řešení pro Česko - skok do 22. století".
Jako člen kvantové počítačové sítě společnosti IBM bude mít ČVUT cloudový přístup k nejpokročilejším kvantovým výpočetním systémům IBM, softwaru a kvantové expertíze IBM, aby mohlo zkoumat praktické aplikace a využívat široké spektrum výhod této technologie pro firmy a instituce a celou společnost v České republice.
„Kvantová informatika slibuje, že přinese celému světu revoluci podobnou té, kterou přinesl rozvoj osobních počítačů a internetu. Navzdory neustálému vývoji současných počítačů vidíme, že tato technologie má své limity. Kvantové počítače již dnes dokazují, že zvládnou některé výpočty nad rámec klasických výpočtů," řekl Vojtěch Petráček, rektor ČVUT v Praze.
Kromě toho, že univerzita nabízí stáže, jejichž součástí bude i přístup ke kvantovým počítačům IBM přes cloud, bude spolupráce zahrnovat také výzkum v oblasti kvantových počítačů a kvantového softwaru v oblastech, jako je optimalizace, kvantové strojové učení, kvantové inženýrství a kvantové programování. Cílem je umožnit posouvání hranic v oblastech, jako jsou například prevence nemocí, energetický management, optimalizace dopravy, vývoj zemědělských produktů a přesná diagnostika.
„Abychom byli připraveni na nástup těchto technologických inovací, budeme potřebovat spoustu odborníků, kteří jim rozumějí. A právě proto jsme se zapojili do kvantové počítačové sítě společnosti IBM, abychom v kvantových počítačích vzdělávali naše studenty na ČVUT," dodal rektor Petráček.