Rok 2020 znamenal pro hostingové služby výraznou změnu. Takřka celý svět se během několika měsíců začal enormní rychlostí přesouvat do míst, která pandemií Covid napadena být nemohou. Online prostředí, jehož základem je právě hosting, aktuálně zažívá doslova revoluci. JIž během loňského roku docházelo z pochopitelných důvodů především k rapidní digitalizaci, rostoucím nárokům na kvalitní hosting a cloudová řešení. Intenzita kyberůtoků se posunula na další úroveň a AMD ukrojilo další podíl trhu na úkor Intelu. Co naznačuje rok 2021?
Rychlým tempem vzhůru vzrostla zejména vnímaná důležitost hostingu jako takového. „Kvalitní hosting byl vždy pro úspěch v online světě zásadní. Pro současnost a budoucnost to nicméně bude platit dvojnásob, což se začalo projevovat už v roce 2020, kdy na něj firmy začaly klást znatelně vyšší důraz" uvádí David Lintimer obchodní ředitel společnosti vshosting~. Podle Lintimera se zvýšila poptávka především po robustnosti řešení a řešeních vysoké dostupnosti, které představuje rostoucí zájem firem o záložní servery, servery pro vývoj a testování a podobně. V roce 2020 šlo o významný nárůst, který činil cca 30 %. Hostingové služby začala hojně využívat i odvětví, která digitalizaci předtím relativně odolávala (např. prodejci nábytku či potravin). Výše zmíněné trendy by v roce 2021 měly dále pokračovat, odhadem je cca poloviční růst oproti roku 2020.
S rychlou digitalizací úzce souvisí i čím dál větší přesun k tzv. cloudovým řešením. To platí u společností i jednotlivců. Mnohonásobně byly využívány z důvodu home-officů cloudové komunikační nástroje jako Zoom, Google Meet apod. Experti z IDC už v roce 2019 předpovídali, že do roku 2023 dojde více než k zdvojnásobení nákladů globálně vynakládaných na cloudové služby. Vzhledem k vlivu pandemie a výše popsaných jevů odborníci z vshosting~ očekávají ještě dramatičtější nárůst, už v roce 2021 o více než 25 %
Intenzita nejrůznějších kyberůtoků se v roce 2020 posunula na další úroveň. Masivní přesun firem k využívání nových nástrojů pro spolupráci online společně s všeobecnou atmosférou strachu přinesl i bezprecendentní nárůst počtu kyberútoků, zejména tzv. ransomware, phishingu a DDoS útoků. Častým terčem útoků byly zdravotnické organizace. Například WHO zaznamenala zpětinásobení počtu útoků. Odborníci proto situaci označují jako kyber-pandemii.
Vyrobci hardware neustále dosahují novych rekordů ve výkonu i kapacitě, což se projevuje například stále se zvyšujícím počtem jader procesorů v rámci jednotlivých serverů a snižováním energetické náročnosti na jedno jádro. Revoluci na trhu v této oblasti momentálně táhne firma AMD, která na poli extrémně výkonných serverů ohrožuje dlouho bezkonkurenční Intel. Od roku 2017 AMD ukrojilo 20 % celosvětového trhu na úkor Intelu. Právě firma vshosting~ zaznamenala nárůst popularity AMD procesorů i u serverů, kde je spolehlivost naprosto klíčová. Ještě v roce 2019 klienti téměř ze 100 % požadovali procesory Intel. Instalace procesorů od AMD v roce 2020 už ovšem představovaly 10-15 %.