Česká technologická společnost Passengera pokračuje v růstu a rozšiřuje své portfolio zahraničních klientů. Nově zastřeší digitální řešení pro luxusní katamarán výrobce Austal. Jedná se o nové vysokorychlostní plavidlo za více než 20 milionů eur, které bude dopravovat cestující mezi ostrovy ve Francouzské Polynésii. Passengera pro katamarán v rámci svých služeb dodá informační a zábavní systém (tzv. infotainment), internetovou konektivitu a systém pro správu a monitoring (MMS). V rámci Evropy Passengera nově zajišťuje internetové připojení více než 100 vlaků v Maďarsku a Chorvatsku. S novými zákazníky a pokračujícím růstem společnost se sídlem v pražských Dejvicích rozšiřuje i svůj tým.
Mezi projekty české společnosti dnes naleznete například populární zážitkové vlaky ve Švýcarsku, evropský Flixbus, dálkové vlaky Českých drah nebo futuristické metro v Rijádu. Nyní portfolio rozšířila o další tři prestižní zakázky. Své řešení kombinující internetovou konektivitu, infotainment a MMS Passengera dodá do nového katamaránu australské společnosti Austal. Luxusní plavidlo za 20,5 milionu eur (půl miliardy korun) dosahuje délky 66,4 metru, maximální rychlosti 35,8 uzlu (66 km/h) a dojezdu 360 námořních mil (667 km). Na jedné cestě pojme až 570 cestujících, které bude dopravovat mezi souostrovím Bora Bora a Tahiti ve Francouzské Polynésii.
„Passengera má za sebou zakázky pro různé typy dopravních prostředků, ale tohle je poprvé, kdy implementujeme naše řešení do tohoto typu plavidla. Záměr je však stále stejný - zkvalitnit zážitek z cestování rozšířením o digitální služby a umožnit dopravcům nabízet nové služby. Díky našim technologiím se cestující na katamaránu v pobřežních oblastech připojí k internetu a po celou dobu plavby budou mít přístup k infotainmentu, kde si mohou užívat filmy, hudbu či audioknihy, hrát hry nebo sledovat informace o plavbě. Jak tento projekt ukazuje, naše řešení je navržené tak, aby jím bylo možné vybavit takřka jakýkoli dopravní prostředek," říká CEO Passengery Jan Kolář.
Své služby Passengera bude na katamaránu zajišťovat skrze jimi navrženou gateway Passengera G7, kterou využívá i ve vlacích. Tato brána zajišťuje připojení k internetu a Wi-Fi síť pro cestující, skrze kterou se mohou připojovat do infotainment portálu. Provozovatel katamaránu pak může díky MMS digitální služby spravovat a monitorovat provozní data, jako je například kvalita internetového připojení či dostupnost služeb.
Passengera rozšiřuje i své evropské portfolio
V dalších dvou nových zakázkách Passengera dodá své digitální řešení do celkem 111 vlaků v Maďarsku a Chorvatsku. Konkrétně se jedná o 21 souprav, které bude provozovat chorvatský státní dopravce HŽPP (Hrvatske Željeznice Putnički Prijevoz), a o 90 vozů pro maďarského dopravce MÁV (Magyar Államvasutak), se kterým společnost spolupracuje už od roku 2020. Řešení v těchto vlacích kromě internetové konektivity zahrnuje také možnost monetizace připojení, čímž dopravci budou moci získat nový vedlejší zdroj příjmů a také cestující mohou dávat dopravci zpětnou vazbu. V obou případech je navíc celé řešení designováno tak, aby v budoucnu mohlo být rozšířeno o kompletní infotainment portál.
„Uzavření těchto dvou významných zakázek je výsledkem naší strategie zaměřující se na tyto trhy, které se otevřely inovacím. S tím, jak neustále rozšiřujeme portfolio dlouhodobých klientů, se zvyšuje i celkový objem našich zakázek, který aktuálně přesahuje více než 10 milionů dolarů. Abychom mohli i nadále nabírat nové zajímavé projekty, ať už na souši, nebo na vodě, rozšiřujeme svůj tým v pražské kanceláři, a to zejména o nové vývojáře, kteří by nám umožnili naše služby rozvíjet ještě rychleji," vysvětluje Kolář.