Certifikáty podle norem ISO jsou akceptované na celém světě a jejich význam vydá za tisíc slov. O tom, zda daná firma splňuje podmínky pro jejich získání, rozhodují nezávislí auditoři jako Jaroslav Velešík ze společnosti TÜV SÜD Czech.
Jestli firma funguje podle určitých mezinárodně uznávaných standardů, vypovídá hodnocení v podobě takzvaných nejrůznějších certifikátů systémů managementu. „Některé certifikáty potvrzují správnost výrobních postupů a procesů, jiné se vztahují k míře bezpečnosti práce, další vypovídají o tom, jak se firma chová ve vztahu k životnímu prostředí,“ vysvětluje vedoucí auditor brněnské pobočky TÜV SÜD Czech Jaroslav Velešík.
Certifikáty se vydávají na základě zjištění, zda žadatel splňuje podmínky stanovené danou normou, obvykle normou vydanou Mezinárodní organizací pro normalizaci. Označení mezinárodních norem ISO je odvozeno od řeckého slova „isos“ (stejný) a odkazuje na zkratku anglického názvu Organizace pro standardizaci (International Organization for Standardization), která od roku 1947 sídlí v Ženevě. Číslo pak vypovídá, o jakou normu jde.
Certifikáty jako známka důvěryhodnosti
Certifikáty jsou pro firmy důležité, protože v silném konkurenčním prostředí fungují jako čitelná vodítka pro klienty, kteří hned vědí, jaké standardy dodržuje jejich potenciální obchodní partner. Často jsou certifikáty také nezbytnou podmínkou pro firmy, které se hlásí do soutěží o velké nebo veřejné zakázky.
Nejžádanější jsou certifikáty podle norem ISO 9001 týkající se řízení kvality, ISO 14001 vztahující se k environmentálnímu managementu a ISO 45001 upravující bezpečnost práce a ochranu zdraví při práci. V některých případech zákazníci požadují certifikaci jen jedné oblasti, často však usilují o získání celého balíčku certifikátů podle oboru své činnosti. Sledování souladu s normami ISO tedy nesměřuje jen ke kontrole kvality výrobních procesů, ale míří i k hlídání potřeb zákazníků, zaměstnanců a společnosti jako celku, včetně veřejného zájmu týkajícího se prostředí, v němž žijeme.
„Důvodů, proč si k certifikačnímu auditu vybrat právě TÜV SÜD, je hned několik. Zákazníci se mohou spolehnout na firmu s pevným mezinárodním zázemím a se skutečnými experty ve všech oborech a odvětvích,“ říká Jaroslav Velešík a dodává, že certifikáty vydané společností TÜV SÜD mají váhu a kredibilitu po celém světě. |
Nejpoužívanější normy ISO
„Implementace normy ISO 9001 vede k lepšímu řízení procesů, snížení rizik a minimalizaci chyb. Certifikace dokládá, že všechny kroky jsou prováděny vždy stejným způsobem a podle stanovených pravidel. Znamená to, že v dané organizaci každý zná svou roli a přesně ví, co se od něj očekává,“ vysvětluje Jaroslav Velešík a dodává, že u firmy s certifikací ISO 9001 je zaručeno, že poskytuje konzistentní služby nebo vyrábí produkty standardní kvality.
Použití normy se vztahuje na subjekty všeho druhu od nemocnic přes poskytovatele internetového připojení až po výrobní podniky specializující se na obrábění kovu. Ačkoli se jedná o nepovinnou aktivitu, v současnosti již většina významných odběratelů vyžaduje, aby jejich dodavatelé byli alespoň držiteli certifikátu kvality ISO 9001.
Norma ISO 14001 pro systém environmentálního managementu pomáhá najít příležitosti k úsporám a snižování negativních dopadů činnosti organizace na životní prostředí. Pokud se společnost rozhodne věnovat této oblasti, musí splňovat několik klíčových podmínek jako například stanovit svou environmentální politiku, definovat činnosti ovlivňující životní prostředí, sledovat právní předpisy o životním prostředí a zakomponovat je do svých procesů, vzdělávat v dané oblasti své zaměstnance nebo stanovit odpovídající preventivní či nápravná opatření.
Třetí klíčovou normou je ISO 45001 zaměřená na bezpečnost práce a ochranu zdraví při práci. Tento předpis vychází z přirozeného zájmu zaměstnavatelů o vytvoření co možná nejbezpečnějšího pracovního prostředí pro své zaměstnance.
„Daná norma pomáhá dosáhnout tohoto cíle prostřednictvím snížení rizik na pracovišti a poskytuje pevný rámec pro ochranu zdraví a bezpečnosti,“ říká Jaroslav Velešík, který v rámci auditů posuzuje, zda byla identifikována veškerá rizika, stanoveny kompetence zaměstnanců nebo jak je dodržován systém bezpečnosti.
Konkurenční výhoda i vstupenka do soutěže o velké zakázky
Certifikáty podle norem ISO jsou vydávány na základě nezávislých a odborných auditů. Jaroslav Velešík jich v českých firmách provede až 130 za rok. Na jeho práci jej nejvíc baví, že je každý den na jiném místě a má příležitost seznámit se s chodem provozů z pestré škály výrobních i nevýrobních oborů.
„Člověk musí rozumět nejen dané legislativě a auditovaným provozům, ale do určité míry musí být i dobrým psychologem. Během svých kontrol potřebuji přesvědčit zaměstnance, aby se mnou nejen spolupracovali a byli ochotni sdílet informace a interní dokumentaci, ale hlavně aby se ztotožnili s tím, že správné nastavení procesů a opatření minimalizujících rizika je přínosem zejména pro jejich vlastní práci,“ popisuje Jaroslav Velešík.
Délka auditu závisí na velikosti firmy a rozsahu kont rolovaných oblastí. Audit má několik fází. V rámci přípravné fáze se nastavuje auditní plán a probíhá komunikace se zákazníkem, který je vyzván k vyplnění auditního dotazníku. Návštěva u zákazníka trvá u malých firem zpravidla jeden den, u větších společností nebo společností s více provozovnami je kontrola několikadenní.
„V rámci auditu managementu kvality na místě ověřuji, jak jsou zajišťovány vstupy pro ekonomickou činnost firmy, jak jsou uskutečňovány a řízeny procesy, jak zaměstnanci provádějí svou práci nebo jaká je firemní kultura a péče o koncového zákazníka. Získané informace porovnávám s informacemi v poskytnuté interní dokumentaci, a to s ohledem na pravidla podle státních norem ISO,“ říká Jaroslav Velešík.
„Se zákazníky komunikuji otevřeně,“ dodává dále auditor. „Když se během kontroly objeví nějaké nesrovnalosti, ihned je společně řešíme. Vždy také upozorním na rizika, která by mohla nastat. Problémy se snažím demonstrovat na konkrétních příkladech, aby bylo zřejmé, jakým způsobem zasahují do provozu. V rámci auditu také komunikujeme efektivitu stávajícího nastavení a projednáváme příležitosti na možná zlepšení. Audit ale není jen o hledání. Osobně mě těší, když vidím, že vše je správně nastaveno, funguje, jak má, a když vidím u vedení i zaměstnanců zájem implementovat funkční systém. Takové audity jsou velmi příjemné a podnětné. Jsem rád, když mohu pochválit a ocenit práci druhých.“
Návštěvou zákazníka však audit nekončí. Další část probíhá v kanceláři, kde se musí zpracovat a schválit auditní zpráva a provést další administrativní úkony. Konečnou fází auditu je vydání certifikátu a jeho předání zákazníkovi.
„Důvodů, proč si k certifikačnímu auditu vybrat právě TÜV SÜD, je hned několik. Zákazníci se mohou spolehnout na f irmu s pevným mezinárodním zázemím a se skutečnými experty ve všech oborech a odvětvích,“ popisuje Jaroslav Velešík a dodává, že certifikáty vydané společností TÜV SÜD mají váhu a kredibilitu po celém světě.