Na pondělní tiskové konferenci v Praze byl vyhlášen již třetí ročník Ceny Nadace Vodafone Rafael, která oceňuje neziskové organizace, které příkladně využívají informační a komunikační technologie ke zlepšení kvality života lidí se zdravotním postižením. S Cenou je spojená finanční odměna 200 000 korun. Současně byla vyhlášena literární soutěž Internet a můj hendikep. Obě ocenění budou vyhlášena na již 17. ročníku konference INSPO o informačních a komunikačních technologiích pro osoby se specifickými potřebami. Ta se uskuteční 25. března 2017 v Kongresovém centru Praha.
Cenu Nadace Vodafone Rafael mohou získat projekty, které již přinášejí užitek většímu počtu uživatelů (minimálně 300) nejméně po dobu půl roku. "Ocenění by mělo přispět ke zvýšení počtu uživatelů a posílení značky daného řešení. Nadace Vodafone má rovněž zájem podpořit v budoucnu další vývoj nejlepšího technologického projektu nebo zvýšení jeho společenského dopadu," dodala Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone.
V prvním ročníku získala Cenu Rafael Česká asociace paraplegiků - CZEPA za aplikaci VozejkMap. Jde o mapu bezbariérových míst nejen v ČR, na kterou lze přistupovat pomocí mobilní aplikace pro chytré telefony nebo přes webové rozhraní. Data do ní zadávají a ověřují samotní vozíčkáři.
Letos v březnu byla cena udělena sociálnímu podniku Levebee za projekt Včelka. Online aplikace Včelka zlepšuje úroveň čtenářských dovedností, pomáhá dětem při obtížích se čtením, zejména pak dětem s dyslexií.
"Finanční odměna spojená s Cenou Rafael nám pomohla zejména urychlit práce na tabletových verzích Včelky. Podařilo se nám vypustit do světa výbornou aplikaci pro tablety s operačním systémem Android a nyní dokončujeme a testujeme verzi pro iPady, na kterou, podle ohlasů našich uživatelů, již mnoho rodičů netrpělivě čeká," říká Michal Zwinger, jednatel Levebee. K využívání aplikace se zaregistrovalo již na
6000 rodičů a individuálních uživatelů. Včelka se šíří také do škol, učitelů registruje Levebee skoro dva tisíce.