V úterý 14. června 2016 představí v Drážďanech čeští a němečtí podnikatelé posun v dosavadním bádání v nanotechnologiích a jejich komerčním využití. Zástupci výzkumníků a firem z obou států doplnění o představitele partnerského švédského regionu Skåne se zaměří na podnikání s nanotechnologiemi v energetickém či zdravotnickém průmyslu nebo jejich vliv na moderní analytické nástroje a materiálovou vědu.
Nanotechnologický workshop pořádaný agenturou CzechInvest ve spolupráci s Germany Trade and Invest, ambasádou v Berlíně a Fraunhofer IWS je již druhou akcí tohoto formátu. Loňský, první ročník nanotechnologické konference se konal v Praze. Cílem akce je podpořit a upevnit spolupráci mezi českými a německými firmami a sdílet zkušenosti s komercializací nanotechnologií.
Česká republika může s Německem navázat spolupráci téměř ve všech oborech využívajících nanotechnologie. České společnosti jsou jedním z inkubátorů v oblasti nanovláken a patří mezi světovou špičku v mikroskopii či optice. Mezi českými společnostmi vynikají například TESCAN ORSAY HOLDING, CRYTUR, či IQ Structures. Velmi nadějně se zde rozvíjí také výroba fotokatalytických nátěrů s nanočásticemi oxidu titanu zastoupené společností Advanced Materials - J.T.J., které čistí vzduch. České nanotechnologie lze využít ve zdravotnictví, firma Nanopharma se podílí na vytváření nových orgánů či přikrytí hojících se ran, nanotechnologie se využívají i pro skladování energie v 3D bateriích, čímž se zabývá HE3DA, nebo k čištění kontaminovaných odpadních vod, kterému se věnují společnosti Nano Iron a Asio.